- Home
- Lighting
- Ceiling Lights
- Chandeliers
- Elstead Lighting / Chandeliers / Aries 4 Light Small Chandelier - Polished Nickel
Elstead Lighting / Chandeliers / Aries 4 Light Small Chandelier - Polished Nickel
This item is also listed in other categories:
Ceiling Lights / Chandeliers, Elstead Lighting / Elstead Lighting Chandeliers
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Product details
Aries has a bold square arm architecture, finished in Polished Nickel and is complemented with high quality cut glass crystals. A softer opal glass bottom panel contrasts with loosely hanging alternating side crystals that offer a playful lighting effect.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Aries |
| Finish | Polished Nickel |
| Materials | Steel; K9 cut glass |
| Ceiling pan finish | Polished Nickel plated with K5 glass crystals |
| Voltage | 220-240 V |
| Power source | Mains |
| Electrical class | Class I |
| Suitable location | Interior |
| Warranty | 2 year guarantee |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 4 |
| Socket type | E14 |
| Maximum wattage | 40 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Rods supplied | 2 x 305 mm; 2 x 152 mm |
| Product dimensions | H: 276 mm; W: 320 mm; D: 320 mm |
| Drop (min-max) | 304-1306 mm |
| Fitting height | 276 mm |
| Height adjustable | On installation |
| Ceiling pan height | 25 mm |
| Ceiling pan width/diameter | 110 x 110 mm |
| Product weight | 6.93 kg |
| Box weight | 7.7 kg |
| Box dimensions | 38 x 38 x 26 cm |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
PDF Document
Secure Shopping
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical Nebula Suspension 1600x600
REQUEST A QUOTE
Mariner / Chandeliers / Casted Bronze & Venetian glass 19614.0
A$ 6,354.32
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Willowlamp / Cascade Lights / Droplet Ø700
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandelier / Flower of Life Ø500 Suspendet
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Rose Looped Ø700 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Rose Straight Ø700 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Ngoma Drum Ø1000 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Three Tier Ø700 Suspended
REQUEST A QUOTE
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Lily Buds 33.5″ Round 883940
A$ 26,201.08
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Willowlamp / Cascade Lights / WindChime Ø700 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / BigLove Clover Ø700 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Halo Ø1000 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / The Link Ø700 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Lotus Mandala Ø1000 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Crystal Mandala Ø1000 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / SecretLove Clover Ø400 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.1 Ø1000 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.2 Ø1000 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Halo Ø1000 Ceiling Mounted
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Protea 500 Ø Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Protea Ø700 Ceiling Mounted
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical 3 Tier 1600x600 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 1 Tier Ø500 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 2 Tier Ø500 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Moroccan Vase 1 Large Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Cascade Lights / Geometric Storm 1200x900 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Ngoma Drum Ø1000 Mounted
REQUEST A QUOTE
Italamp / LED Ceiling Lights / Tea 2392/PL
REQUEST A QUOTE
Fambuena / Pendants & Suspension Lights / Quarz LED 6054
A$ 3,310.56
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Boyd / Сeilings Lamp / 10544
REQUEST A QUOTE
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1541/P
A$ 18,659.51
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 13 / P
A$ 9,508.70
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 14 / P
A$ 42,402.80
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 520/P
A$ 7,361.32
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 520F/P
A$ 8,247.93
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 530/P
A$ 9,476.17
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Luxxu / Pendant / Waterfall Rectangular
A$ 18,269.08
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


































































