- Home
- Lighting
- Outdoor Lighting
- Outdoor Post Lights
- Elstead Lighting / Decorative Outdoor Lighting / Ledbury 1 Light Lamp Post - Black
Elstead Lighting / Decorative Outdoor Lighting / Ledbury 1 Light Lamp Post - Black
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
The Garden Zone Heritage Lantern range is a comprehensive range of decorative exterior lighting products that are classically designed and manufactured predominantly from cast aluminium. All products are Class 1 wired unless otherwise stated with each product individually marked with the appropriate IP rating. All of our products in the Heritage Range come in colour packaging.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Ledbury |
| Finish | Black |
| Build materials | Cast aluminium, clear glass |
| Suitable location | Exterior |
| IP rating | IP44 |
| Electrical class | Class I |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Socket | E27 |
| Number of lamps | 1 |
| Lamps included | No |
| Integrated LED | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 1924 mm D: 225 mm |
| Diameter | 225 mm |
| Base plate dimensions | 205 mm |
| Fitting height | 1924 mm |
| Product weight | 6.39 kg |
| Box weight | 7.10 kg |
| Box dimensions | 73 x 26 x 38 cm |
| Spare glass/shade | GS690A |
| Warranty | 3 year anti-corrosion guarantee |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Mill 1721 T
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Mill 1722 T
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Mill 1732 T
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Mill 1733 T
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6804
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Mill 1735 T
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6753
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6721
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6720
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6647
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6563
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6717
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6719
excl. duties and taxes
Robers Classic Outdoor Post Lamp AL 6814
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6820
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6602
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6603
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6002
excl. duties and taxes
Zava / Post & Bollard Lights / Pils
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor 3-lighter Post Lamp / AL 6538
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6592
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6641
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6646
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6658
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6665
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6666
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6667
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6694
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp with downlight / AL 6701
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6740
excl. duties and taxes
Historical Outdoor Lamp Posts Wrought Iron AL 6783 6784
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6792
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6778-N
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6800
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6839
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6841
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6843
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6846
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6864
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6865
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6866
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6871
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6868
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6869
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6873
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6874
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6876
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6878
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6882
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6802
excl. duties and taxes
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.































































