- Home
- Lighting
- Outdoor Lighting
- Outdoor Bollard Lights
- Elstead Lighting / Outdoor Lighting / Parkstone Large LED Bollard - Basalt Stone with Stainless Steel
Elstead Lighting / Outdoor Lighting / Parkstone Large LED Bollard - Basalt Stone with Stainless Steel
This item is also listed in other categories:
Outdoor Lighting / Outdoor Bollard Lights, Elstead Lighting / Elstead Lighting Outdoor Bollard Lights
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Product details
The Parkstone has a modern yet natural connection in its sleek design. Constructed from Basalt Stone and finished with 316 Stainless Steel accents. Illuminated with a subtle Integrated LED 6W downlight, its soft in tone and appearance.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Parkstone |
| Finish | Basalt stone with stainless steel |
| Build materials | 316 stainless steel, basalt stone |
| IP rating | IP55 |
| Electrical class | Class II |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Integrated LED | Yes |
| Lamp(s) included | LED |
| Number of lamps | 1 |
| Maximum wattage | 6 W (integrated LED) |
| LED colour temperature | 3000 K |
| Lumen output | 650 lm |
| Colour rendering (CRI) | >80 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Height | 700 mm |
| Width | 160 mm |
| Diameter | 160 mm |
| Projection / depth | 120 mm |
| Product dimensions | H: 700 mm W: 160 mm P: 120 mm |
| Product weight | 17 kg |
| Box weight | 18.00 kg |
| Box dimensions | 90 × 30 × 32 cm |
| Warranty | 10 years |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
PDF Document
Secure Shopping
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Fine Art Handcrafted Lighting / Outdoor Post Mount / Costa del Sol 29″ 541480
A$ 2,638.36
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1856
A$ 680.01
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1859
A$ 551.49
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1874
A$ 808.52
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1876
A$ 636.08
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Veladero 1903
A$ 800.39
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Veladero 1906
A$ 660.48
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6614
A$ 3,011.23
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6600
A$ 2,227.10
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6619
A$ 1,607.29
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6636-A
A$ 1,950.55
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6339
A$ 1,852.94
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6590
A$ 1,787.86
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6696
A$ 2,301.94
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6767
A$ 1,721.85
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6779
A$ 2,946.69
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6833
A$ 1,752.07
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6837
A$ 2,926.63
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor LED Post Lamp / AL 6849
A$ 4,159.75
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6855
A$ 2,682.61
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6859
A$ 1,498.00
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6860
A$ 1,658.40
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Glass sculpture / AL 6861
A$ 4,823.20
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Elegant Bollard Light in Historical style Wrought Iron AL 6862
REQUEST A QUOTE
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6881
A$ 3,316.09
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6884
A$ 4,172.18
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6521
A$ 1,555.23
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6822
A$ 1,708.15
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6824
A$ 2,174.77
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6826
A$ 4,532.29
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6832
A$ 1,820.40
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6605
A$ 5,600.72
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor / Post Lamp / AL 6770
A$ 2,361.59
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6829
A$ 3,108.83
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Veladero 1907
A$ 714.17
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Veladero 1905
A$ 984.22
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1877
A$ 701.16
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1860
A$ 616.56
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Onda 2074
A$ 447.37
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Onda 2084
A$ 406.70
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Veladero 1904
A$ 854.08
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1873
A$ 754.84
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1857
A$ 733.69
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor LED Post Lamp / AL 6900
A$ 2,096.96
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6909
A$ 1,787.86
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Pedestal Lamp / AL 6906
A$ 1,137.14
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6917
A$ 1,883.85
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6907
A$ 1,364.89
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Zava / Post & Bollard Lights / Tratto
A$ 481.54
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Zava / Post & Bollard Lights / Cosima
A$ 715.80
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


































































