- Home
- Lighting
- Outdoor Lighting
- Outdoor Post Lights
- Elstead Lighting / Outdoor Lighting / Philadelphia 3 Light Large Lamp Post - Old Bronze
Elstead Lighting / Outdoor Lighting / Philadelphia 3 Light Large Lamp Post - Old Bronze
This item is also listed in other categories:
Outdoor Lighting / Outdoor Post Lights, Elstead Lighting / Elstead Lighting Outdoor Post Lights
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Product details
Philadelphia has distinctive classic details that feature in this complete series of “period” lanterns. The range has a champagne tinted blown glass, an Old Bronze Patina finish and is IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 7.50 kg |
| Guarantee | 3-year anti-corrosion guarantee |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable for | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains |
| Finish | Old Bronze |
| Family | Philadelphia |
| Width | 265 mm |
| Product weight | 6.75 kg |
| Diameter | 265 mm |
| Fitting height | 2370 mm |
| Class | Class I |
| Materials | Cast aluminium, champagne-tinted glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| Socket | E14 |
| Spare glass/shade | GS212 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H 2370 mm × D 265 mm |
| Box dimensions | 32 × 27 × 64 cm |
| Base plate dimensions | 220 mm |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
PDF Document
Secure Shopping
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Mill 1721 T
A$ 2,978.69
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Mill 1722 T
A$ 3,691.23
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Mill 1732 T
A$ 3,442.33
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Mill 1733 T
A$ 4,031.24
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6804
A$ 4,551.16
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Mill 1735 T
A$ 1,469.01
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6753
A$ 5,167.01
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6721
A$ 15,934.60
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6720
A$ 10,798.44
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6647
A$ 7,610.22
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6563
A$ 10,398.57
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6717
A$ 12,926.63
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6719
A$ 22,299.01
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers Classic Outdoor Post Lamp AL 6814
A$ 27,304.38
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6820
A$ 7,754.47
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6602
A$ 4,922.73
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6603
A$ 10,591.82
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6002
A$ 4,120.71
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Zava / Post & Bollard Lights / Pils
A$ 2,004.23
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor 3-lighter Post Lamp / AL 6538
A$ 7,752.69
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6592
A$ 5,433.48
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6641
A$ 1,820.40
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6646
A$ 4,210.25
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6658
A$ 4,934.65
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6665
A$ 11,308.54
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6666
A$ 38,560.28
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6667
A$ 3,892.96
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6694
A$ 5,606.70
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp with downlight / AL 6701
A$ 4,247.60
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6740
A$ 5,783.31
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Historical Outdoor Lamp Posts Wrought Iron AL 6783 6784
A$ 7,578.22
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6792
A$ 6,587.77
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6778-N
A$ 3,479.75
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6800
A$ 4,146.87
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6839
A$ 5,041.48
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6841
A$ 2,402.12
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6843
A$ 1,872.13
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6846
A$ 4,300.20
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6864
A$ 6,121.23
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6865
A$ 7,443.44
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6866
A$ 8,686.97
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6871
A$ 4,458.81
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6868
A$ 8,072.82
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6869
A$ 17,677.84
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6873
A$ 7,930.70
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6874
A$ 6,986.63
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6876
A$ 4,262.24
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6878
A$ 4,069.30
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6882
A$ 6,850.01
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6802
A$ 4,371.40
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.































































