- Home
- Lighting
- Outdoor Lighting
- Outdoor Bollard Lights
- Elstead Lighting / Outdoor Lighting / Poole 1 Light Mini Bollard - Teak and Stainless Steel
Elstead Lighting / Outdoor Lighting / Poole 1 Light Mini Bollard - Teak and Stainless Steel
This item is also listed in other categories:
Outdoor Lighting / Outdoor Bollard Lights, Elstead Lighting / Elstead Lighting Outdoor Bollard Lights
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Product details
Poole uses premier quality materials for extended durability. The stainless steel is Marine Grade 316 (as used on ships) and is designed to withstand the most challenging of conditions. The teak used is genuine quality wood from Malaysia and, if oiled seasonally, will keep its natural appearance for many years.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 1.90 kg |
| Guarantee | 10-year anti-corrosion guarantee |
| IP Rating | IP55 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Source | Mains voltage |
| Finish | Teak and stainless steel |
| Family | Poole |
| Width | 102 mm |
| Product Weight | 1.71 kg |
| Fitting Height | 240 mm |
| Class | Class I |
| Build Materials | Teak, 316 marine grade stainless steel, opal glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps Included | No |
| Maximum Wattage | 40 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare Glass/Shade | GS470 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product Dimensions | H: 240 mm; D: 102 mm |
| Box Dimensions | 12 x 12 x 30 cm |
| Height Adjustable | No |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
PDF Document
Secure Shopping
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Fine Art Handcrafted Lighting / Outdoor Post Mount / Costa del Sol 29″ 541480
A$ 2,638.36
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1856
A$ 680.01
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1859
A$ 551.49
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1874
A$ 808.52
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1876
A$ 636.08
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Veladero 1903
A$ 800.39
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Veladero 1906
A$ 660.48
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6614
A$ 3,011.23
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6600
A$ 2,227.10
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6619
A$ 1,607.29
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6636-A
A$ 1,950.55
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6339
A$ 1,852.94
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6590
A$ 1,787.86
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6696
A$ 2,301.94
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6767
A$ 1,721.85
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6779
A$ 2,946.69
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6833
A$ 1,752.07
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6837
A$ 2,926.63
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor LED Post Lamp / AL 6849
A$ 4,159.75
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6855
A$ 2,682.61
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6859
A$ 1,498.00
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Post Lamp / AL 6860
A$ 1,658.40
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Glass sculpture / AL 6861
A$ 4,823.20
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Elegant Bollard Light in Historical style Wrought Iron AL 6862
REQUEST A QUOTE
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6881
A$ 3,316.09
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6884
A$ 4,172.18
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6521
A$ 1,555.23
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6822
A$ 1,708.15
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6824
A$ 2,174.77
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6826
A$ 4,532.29
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6832
A$ 1,820.40
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6605
A$ 5,600.72
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor / Post Lamp / AL 6770
A$ 2,361.59
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6829
A$ 3,108.83
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Veladero 1907
A$ 714.17
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Veladero 1905
A$ 984.22
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1877
A$ 701.16
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1860
A$ 616.56
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Onda 2074
A$ 447.37
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Onda 2084
A$ 406.70
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Veladero 1904
A$ 854.08
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1873
A$ 754.84
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Post & Bollard Lights / Torcia 1857
A$ 733.69
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor LED Post Lamp / AL 6900
A$ 2,096.96
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6909
A$ 1,787.86
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Pedestal Lamp / AL 6906
A$ 1,137.14
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6917
A$ 1,883.85
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Robers / Outdoor Post Lamp / AL 6907
A$ 1,364.89
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Zava / Post & Bollard Lights / Tratto
A$ 481.54
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Zava / Post & Bollard Lights / Cosima
A$ 715.80
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
































































