- Accueil
- Rénovation
- Revêtements sols / murs
- Mosaïques
- Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 09 (Glow)
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 09 (Glow)
Tile Size: 20 x 20mm – 3/4”x 3/4” mm
Recommended grout:Fillgel plus 7705 azzurro iris
Cet article est également répertorié dans d'autres catégories.
Revêtements sols / murs / Mosaïques, Bisazza / Bisazza Mosaico Couleurs unies
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Demander des informations |
| Remise entreprise | -15% | Code : | ELBVW |
![]() |
Détails du produit
aucun
The glow series is made up of glass tesserae that display a wavy surface with iridescent reflections. They are produced and colored with oxides that, fusing completely with the glass, allow the creation of pure colors. The wavy effect is obtained through the use of a special mold. The iridescence, instead, is achieved by spraying a chemical product on the incandescent glass tesserae that, reacting to the heat, produces this very sophisticated, elegant effect.
| Pays de fabrication | Italie |
|---|---|
| Style | Moderne et contemporain, Classique et traditionnel |
Intended use
| Indoor floor | light traffic flooring (private residential rooms) |
|---|---|
| Outdoor floor | not suitable |
| Swimmingpool and SPA | suitable 1 |
| Indoor wall | suitable |
| Outdoor wall | suitable 1 |
| Shower | suitable |
1for exteriors, swimming pools and humid areas (Turkish bath) use Pool Installation System (cement adhesive Ad Hoc, latex Ultra, epoxy grout Pool eGrout). Not suitable for tiling pools with thermal waters, especially those with sulphur waters.
Technical informations
| Tile Size | 20 x 20mm – 3/4”x 3/4” |
|---|---|
| Thickness | 4mm – 5/32” |
| Sheet size | 322 x 322mm – 12 11/16” x 12 11/16” |
| Tesserae per sheet | 225 |
| Joint | ~1,57mm – ~1/16” |
| Mesh/paper mounted | mesh / paper |
| Weight | 7 kg/m2 – 1.43 LB/SF |
| Mosaic collection | glow |
| Sheets per carton | 20 |
| Quantity per carton | 2,07 m2 – 22.282 SF |
Document PDF

Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 04 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 11 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 13 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 01 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 12 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 07 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 02 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Les clients ont aussi consulté
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 05 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 02 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 07 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 03 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 12 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 13 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 17 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 01 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 16 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 11 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 18 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 15 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 08 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 10 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 09 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 06 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 14 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 04 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 10 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 35 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 87 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 32 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 09 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 15 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 70 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 55 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 42 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 22 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 13 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 23 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 04 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 11 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 13 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 01 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 12 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 07 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 02 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 06 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 08 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 04 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 12 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 03 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 01 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 11 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 13 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 07 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 10 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 02 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 09 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GM 20.54 (Le gemme)
DEMANDER UN DEVIS
Callback
Contact us























































