- Accueil
- Éclairage
- Plafonniers
- Plafonniers Semi-Encastrés
- Elstead Lighting / Ceiling Lights / Falmouth 3 Light Semi-Flush - Polished Chrome / Black Shade
Elstead Lighting / Ceiling Lights / Falmouth 3 Light Semi-Flush - Polished Chrome / Black Shade
Cet article est également répertorié dans d'autres catégories.
Plafonniers / Plafonniers Semi-Encastrés, Elstead Lighting / Elstead Lighting Ceiling Lights
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Demander des informations |
| Remise entreprise | -15% | Code : | ELBVW |
![]() |
Détails du produit
aucun
The LED Falmouth collection by Elstead Lighting uses a charming heart shaped frame, and will add a romantic flair to bathroom and bedroom alike. The wall light is illuminated by a fitted LED, emphasising the beautifully curved metalwork. The Semi-Flush has a full white acrylic diffuser for excellent illumination without any visible glare from the lamp-holders. The Polished Chrome version comes with a black shade and the French Gold plated version comes with a cream shade with a white diffuser.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Collection | Falmouth |
| Guarantee | 2 years |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Interior bathroom |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains |
| Finish | Polished chrome, black shade |
| Materials | Steel, brass, polycotton shade |
| Width | 400 mm |
| Product weight | 3.24 kg |
| Box weight | 3.60 kg |
| Fitting height | 425 mm |
| Electrical class | Class I |
| Projection (depth) | 400 mm |
| Ceiling pan colour | Polished chrome |
| Ceiling pan diameter | 110 mm |
| Ceiling pan height | 27 mm |
| Colour rendering (CRI) | 80 |
| Lifespan | 25,000 hours |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | 3 x 3 W LED (G9) |
| LED colour temperature | 3000 K |
| LED lumens | 300 lm |
| Maximum wattage | 3 W (LED) |
| Number of lamps | 3 |
| Socket | G9 |
| Wattage equivalent | 28 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions (H x W x P) | 425 mm x 400 mm x 400 mm |
| Box dimensions | 46 x 46 x 46 cm |
| Pays de fabrication | Royaume-Uni |
|---|
Document PDF
Les clients ont aussi consulté
Archeo Venice Design / Semi-Flush Mounts / 202.00
1 336,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Archeo Venice Design / Semi-Flush Mounts / 302.00
1 538,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Archeo Venice Design / Semi-Flush Mounts / 312.00
4 345,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Fine Art Handcrafted Lighting / Semi-Flush Mount / Beveled Arcs 26″ Round 704340 767740
8 506,80 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Fine Art Handcrafted Lighting / Semi-Flush Mounts / Crystal Laurel 28″ Round 753440 776240
7 711,20 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Fine Art Handcrafted Lighting / Semi-Flush Mounts / Crystal Enchantment 25″ Square 811640
9 261,60 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Fine Art Handcrafted Lighting / Round Semi-Flush Mounts / Monte Carlo 21″ 569840
4 018,80 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Fine Art Handcrafted Lighting / Semi-Flush Mounts / Singapore Moderne 24″ Round 600940
5 446,80 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Fine Art Handcrafted Lighting / Semi-Flush Mounts / Winter Palace 18″ Round 300440
5 293,80 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Boyd Lighting / Ceiling Lights / Presidio
DEMANDER UN DEVIS
Mariner / Suspensions & Luminaires suspendus / Casted Bronze & Venetian glass 19464.0
5 010,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Mariner / Suspensions & luminaires suspendus / Casted Bronze & Venetian glass 19495.1
2 234,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Mariner / Luminaires de plafond / Casted Bronze & Venetian glass 19615.1
1 310,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Mariner / Suspensions & Lampes suspendues / Casted Bronze & Venetian glass 19524.1
2 260,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Mariner / Suspensions & Luminaires Suspendus / Casted Bronze & Venetian glass 19612.1
3 266,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Mariner / Suspensions & Luminaires suspendus / Casted Bronze & Swarovski elements 19603.0
3 880,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Mariner / Suspensions & Luminaires suspendus / Casted Bronze & Scholer crystal 19841.0
6 424,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Mariner / Lustres / Casted Bronze & Alabaster 18523.0
1 572,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Mariner / Suspensions & Lampes Suspendues / Casted Bronze & Alabaster 18738.0
2 372,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Mariner / Suspensions & Luminaires suspendus / Casted Bronze & Alabaster 18897.0
3 646,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Flower Of Life Ø500 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Three Tier Ø1000 Mounted Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Boyd Lighting / Ceiling Lights / Venice 10419/10420
DEMANDER UN DEVIS
Arturo Alvarez / DEL Appliques - Plafonniers / Kite KT06
970,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Moretti Luce / Plafonniers extérieurs / Trasimeno 1343 T
289,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Terzani / Plafonniers LED / Glamour N17L
1 510,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Terzani / Plafonniers LED / Mizu R15S R26S
8 650,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Fine Art Handcrafted Lighting / Semi-Flush Mounts / Arctic Halo 20″ Round 880040
4 906,20 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Fine Art Handcrafted Lighting / Semi-Flush Mounts / Arctic Halo 23″ Round 879940
5 467,20 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Italamp / LED Ceiling Lights / Teo 2392/95
Check the priceMultiforme / Desafinado PL7540-100x260 / Ceiling lamp
DEMANDER UN DEVIS
Multiforme / Tilight SS7805 / Ceiling lamp
DEMANDER UN DEVIS
Fabbian / Éclairage par spots / Cubetto D28 3 Lights GU10
592,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Fine Art Handcrafted Lighting / Semi-Flush Mounts / Foret 24.25″ Round 901840
3 743,40 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Halo Ø1000 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Protea Ø700 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Mariner / Suspensions & Luminaires Suspendus / Casted Bronze & Alabaster 20089.0
2 510,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Mariner / Luminaires de plafond / Casted Bronze & Alabaster 20207.0
DEMANDER UN DEVIS
Ferroluce / Plafonniers semi-encastrés / C104
235,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Lotus Mandala Ø1000 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Crystal Mandala Ø1000 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Mandala NO.1 Ø1000 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Ngoma Drum Ø1000 Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Rose Straight Ø700 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Rose Looped Ø700 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Fine Art Handcrafted Lighting / Semi-Flush Mounts / Delphi 18″ Square 896440
2 907,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Fine Art Handcrafted Lighting / Semi-Flush Mount & Sconce Lamps / Terra 16.75″ Square 895440
2 723,40 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Mariner / Suspensions & Luminaires Suspendus / Brass & Venetian glass 19990.0
1 148,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Mariner / Suspensions & Luminaires suspendus / Brass & Venetian glass 19992.0
670,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Callback
Contact us




























































