- Accueil
- Éclairage
- Plafonniers
- Lustres
- Elstead Lighting / Chandeliers / Carisbrooke 12 Light Chandelier - Black
Elstead Lighting / Chandeliers / Carisbrooke 12 Light Chandelier - Black
Cet article est également répertorié dans d'autres catégories.
Plafonniers / Lustres, Elstead Lighting / Elstead Lighting Chandeliers
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Demander des informations |
| Remise entreprise | -15% | Code : | ELBVW |
![]() |
Détails du produit
aucun
Carisbrooke is a range of candelabra style Gothic fittings with distinctive hand-bound wire drapes and ivory coloured candle tubes. Hand crafted by Elstead Lighting UK. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 9.22 kg |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Suitable location | Interior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | Carisbrooke |
| Product weight | 8.3 kg |
| Product dimensions | H 800 mm, D 980 mm, Drop 865-2800 mm |
| Box dimensions | 95 × 95 × 85 cm |
| Class | Class I |
| Build materials | Steel |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 12 |
| Optional glass/shade | GS81 |
| Socket | E14 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Chain length | 2400 mm |
| Height adjustable | On installation |
| Ceiling pan colour | Black |
| Ceiling pan height | 20 mm |
| Ceiling pan width/diameter | 120 mm |
| Pays de fabrication | Royaume-Uni |
|---|
Document PDF
Les clients ont aussi consulté
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical Nebula Suspension 1600x600
DEMANDER UN DEVIS
Mariner / Lustres / Casted Bronze & Venetian glass 19614.0
3 906,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Willowlamp / Cascade Lights / Droplet Ø700
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandelier / Flower of Life Ø500 Suspendet
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Flower Of Life Ø500 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Rose Looped Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Rose Straight Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Ngoma Drum Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Three Tier Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Three Tier Ø1000 Mounted Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Lily Buds 33.5″ Round 883940
16 105,80 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Willowlamp / Cascade Lights / WindChime Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / BigLove Clover Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Halo Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / The Link Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Lotus Mandala Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Crystal Mandala Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / SecretLove Clover Ø400 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Island Lighting / Spiral Faraway Tree Single Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.1 Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.2 Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Enchanted Faraway Tree 4 tier Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Cascade Lights / Enchanted Faraway Tree 8 tier Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Cascade Lights / Enchanted Faraway Tree 12 tier Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Halo Ø1000 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Protea 500 Ø Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Protea Ø700 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical 3 Tier 1600x600 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 1 Tier Ø500 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 2 Tier Ø500 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Moroccan Vase 1 Large Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Cascade Lights / Geometric Storm 1200x900 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Lotus Mandala Ø1000 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Mandala NO.1 Ø1000 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Ngoma Drum Ø1000 Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Rose Straight Ø700 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Italamp / LED Ceiling Lights / Tea 2392/PL
Check the priceFambuena / Suspensions & Luminaires suspendus / Quarz LED 6054
1 850,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Boyd Lighting / Pendants & Suspension Lights / Icicle Disk 10544/10545
DEMANDER UN DEVIS
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1541/P
11 470,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 13 / P
5 845,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 14 / P
26 065,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 520/P
4 525,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 520F/P
5 070,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 530/P
5 825,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Luxxu / Chandeliers / Waterfall Rectangular
11 230,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Callback
Contact us



























































