- Accueil
- Éclairage
- Plafonniers
- Lustres
- Elstead Lighting / Chandeliers / Carisbrooke 3 Light Chandelier - Black
Elstead Lighting / Chandeliers / Carisbrooke 3 Light Chandelier - Black
Cet article est également répertorié dans d'autres catégories.
Plafonniers / Lustres, Elstead Lighting / Elstead Lighting Chandeliers
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Demander des informations |
| Remise entreprise | -15% | Code : | ELBVW |
![]() |
Détails du produit
aucun
Carisbrooke is a range of candelabra style Gothic fittings with distinctive hand-bound wire drapes and ivory coloured candle tubes. The complete range can take optional glass if required. In addition, the CB3, CB5 and CB6 incorporate the flush convert system, allowing easy adaptation from chain to Semi-Flush. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Carisbrooke |
| Finish | Black |
| Materials | Steel |
| Diameter (width) | 470 mm |
| Height | 405 mm |
| Product dimensions | H: 405 mm; D: 470 mm; Drop: 470 - 1105 mm |
| Minimum drop | 470 mm |
| Maximum drop | 1105 mm |
| Height adjustable | Adjustable on installation |
| Chain length | 640 mm |
| Ceiling pan diameter | 110 mm |
| Ceiling pan height | 25 mm |
| Ceiling pan colour | Black |
| Product weight | 2.3 kg |
| Box weight | 2.56 kg |
| Box dimensions | 44 x 40 x 41 cm |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Protection class | Class I |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 3 |
| Socket | E14 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Optional glass/shade | GS81 |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Suitable location | Interior |
| Pays de fabrication | Royaume-Uni |
|---|
Document PDF
Les clients ont aussi consulté
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical Nebula Suspension 1600x600
DEMANDER UN DEVIS
Mariner / Lustres / Casted Bronze & Venetian glass 19614.0
3 906,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Willowlamp / Cascade Lights / Droplet Ø700
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandelier / Flower of Life Ø500 Suspendet
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Flower Of Life Ø500 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Rose Looped Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Rose Straight Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Ngoma Drum Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Three Tier Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Three Tier Ø1000 Mounted Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Lily Buds 33.5″ Round 883940
16 105,80 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Willowlamp / Cascade Lights / WindChime Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / BigLove Clover Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Halo Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / The Link Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Lotus Mandala Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Crystal Mandala Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / SecretLove Clover Ø400 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Island Lighting / Spiral Faraway Tree Single Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.1 Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.2 Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Enchanted Faraway Tree 4 tier Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Cascade Lights / Enchanted Faraway Tree 8 tier Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Cascade Lights / Enchanted Faraway Tree 12 tier Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Halo Ø1000 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Protea 500 Ø Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Protea Ø700 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical 3 Tier 1600x600 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 1 Tier Ø500 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 2 Tier Ø500 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Moroccan Vase 1 Large Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Cascade Lights / Geometric Storm 1200x900 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Lotus Mandala Ø1000 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Mandala NO.1 Ø1000 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Ngoma Drum Ø1000 Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Rose Straight Ø700 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Italamp / LED Ceiling Lights / Tea 2392/PL
Check the priceFambuena / Suspensions & Luminaires suspendus / Quarz LED 6054
1 850,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Boyd Lighting / Pendants & Suspension Lights / Icicle Disk 10544/10545
DEMANDER UN DEVIS
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1541/P
11 470,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 13 / P
5 845,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 14 / P
26 065,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 520/P
4 525,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 520F/P
5 070,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 530/P
5 825,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Luxxu / Chandeliers / Waterfall Rectangular
11 230,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Callback
Contact us


























































