- Accueil
- Éclairage
- Plafonniers
- Lustres
- Elstead Lighting / Chandeliers / Minster 6 Light Chandelier - Black / Gold Patina
Elstead Lighting / Chandeliers / Minster 6 Light Chandelier - Black / Gold Patina
Cet article est également répertorié dans d'autres catégories.
Plafonniers / Lustres, Elstead Lighting / Elstead Lighting Chandeliers
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Demander des informations |
| Remise entreprise | -15% | Code : | ELBVW |
![]() |
Détails du produit
aucun
An elegant range of compact country fittings, Minster is designed especially for lower ceilings. With its pleasing looped drapes, easy conversion to Semi-Flush, as well as its ability to accept optional glass, this range is as versatile as it is attractive. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Minster |
| Finish | Black Gold Patina |
| Material | Steel |
| Suitable Location | Interior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Source | Mains |
| Class | Class I |
| Integrated LED | No |
| Lamps Included | No |
| Socket Type | E14 |
| Number of Lamps | 6 |
| Maximum Wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Optional Glass/Shade | GS81, GS54 |
| Chain Length | 640 mm |
| Product Dimensions | Height 420 mm; Diameter 480 mm; Drop 440-1075 mm |
| Ceiling Canopy Dimensions | Diameter 98.5 mm; Height 16.5 mm |
| Product Weight | 3.17 kg |
| Box Weight | 3.52 kg |
| Box Dimensions | 50 x 50 x 49 cm |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Pays de fabrication | Royaume-Uni |
|---|
Document PDF
Les clients ont aussi consulté
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical Nebula Suspension 1600x600
DEMANDER UN DEVIS
Mariner / Lustres / Casted Bronze & Venetian glass 19614.0
3 906,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Willowlamp / Cascade Lights / Droplet Ø700
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandelier / Flower of Life Ø500 Suspendet
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Flower Of Life Ø500 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Rose Looped Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Rose Straight Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Ngoma Drum Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Three Tier Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Three Tier Ø1000 Mounted Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Lily Buds 33.5″ Round 883940
16 105,80 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Willowlamp / Cascade Lights / WindChime Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / BigLove Clover Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Halo Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / The Link Ø700 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Lotus Mandala Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Crystal Mandala Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / SecretLove Clover Ø400 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Island Lighting / Spiral Faraway Tree Single Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.1 Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.2 Ø1000 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Enchanted Faraway Tree 4 tier Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Cascade Lights / Enchanted Faraway Tree 8 tier Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Cascade Lights / Enchanted Faraway Tree 12 tier Chandelier
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Halo Ø1000 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Protea 500 Ø Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Protea Ø700 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical 3 Tier 1600x600 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 1 Tier Ø500 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 2 Tier Ø500 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Chandeliers / Moroccan Vase 1 Large Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Cascade Lights / Geometric Storm 1200x900 Suspended
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Lotus Mandala Ø1000 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Mandala NO.1 Ø1000 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Ngoma Drum Ø1000 Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Rose Straight Ø700 Ceiling Mounted
DEMANDER UN DEVIS
Italamp / LED Ceiling Lights / Tea 2392/PL
Check the priceFambuena / Suspensions & Luminaires suspendus / Quarz LED 6054
1 850,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Boyd Lighting / Pendants & Suspension Lights / Icicle Disk 10544/10545
DEMANDER UN DEVIS
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1541/P
11 470,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 13 / P
5 845,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 14 / P
26 065,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 520/P
4 525,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 520F/P
5 070,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 530/P
5 825,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Luxxu / Chandeliers / Waterfall Rectangular
11 230,00 €
Prix hors TVA
Prix hors TVA
Callback
Contact us




























































