A quintessentially English design, the Wellesley chair has a separate seat cushion and softly curved back.
| Width | 74cm |
| Height | 89cm |
| Depth | 95cm |
| Fabric required* | 6-7m |
| Width | 29¼"" |
| Height | 35"" |
| Depth | 37½"" |
| Fabric required* | 6½-7¾yd |
*Based on standard fabric width 137cm, subject to fabric repeat. Available in bespoke sizes and in any fabric. All sizes are approximate and may vary slightly.
See more Catalog products
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
















































