- Home
- Lighting
- Ceiling Lights
- Chandeliers
- Il Paralume Marina / Chandeliers / Contemporary / 2505
Il Paralume Marina / Chandeliers / Contemporary / 2505
Request for information |
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
| Size | D. 100 cm x H 50 cm (steel cable ajustable 100 cm); Kg 35 |
|---|---|
| Size Inc | D. 39,37"" x H 19,68 (+ steel cable ajustable 39,37""); Libbra 77 |
| Packaging size | 1 pallet 100x100xH50 cm; Kg 50 |
| Metal | Gold 24K |
| Crystal | Asfour |
| Bulbs | Strip led 14,4w/m 24v 3000°K ; 200W 18.000 lm |
Galaxy Rings with Crystal – Chandelier Galaxy Rings with Crystal is a striking contemporary chandelier composed of circular metal rings with a 24K gold finish, enhanced by Asfour crystals that create extraordinary reflections and sparkling light effects. The rings can be adjusted in height through steel suspension cables, allowing you to design your own custom installation and achieve a dynamic, architectural composition. The pre-installed LED strips emit a soft downward light, providing comfortable, diffused illumination without glare. Available in other finishes upon request, to perfectly complement various interior styles. Dimensions: Maximum diameter Ø 100 cm (˜ 39.4”) Height 50 cm (˜ 19.7”) – adjustable steel cable (100 cm / 39.4”) Weight 35 kg (˜ 77.2 lb) A true statement piece, ideal for modern interiors, dining areas, living rooms, and representative spaces, where elegance and brilliance merge in perfect harmony.
| Dimensions (HxWxD): | cm: 50x100 / inch: 19.69"x39.37" |
|---|---|
| Country of Manufacture | Italy |
| Style | Modern + Contemporary |
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical Nebula Suspension 1600x600
Mariner / Chandeliers / Casted Bronze & Venetian glass 19614.0
Willowlamp / Cascade Lights / Droplet Ø700
Willowlamp / Chandelier / Flower of Life Ø500 Suspendet
Willowlamp / Chandeliers / Rose Looped Ø700 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Rose Straight Ø700 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Ngoma Drum Ø1000 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Three Tier Ø700 Suspended
Willowlamp / Cascade Lights / WindChime Ø700 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / BigLove Clover Ø700 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Halo Ø1000 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / The Link Ø700 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Lotus Mandala Ø1000 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Crystal Mandala Ø1000 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / SecretLove Clover Ø400 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.1 Ø1000 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.2 Ø1000 Suspended
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Halo Ø1000 Ceiling Mounted
Willowlamp / Chandeliers / Protea 500 Ø Suspended
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Protea Ø700 Ceiling Mounted
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical 3 Tier 1600x600 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 1 Tier Ø500 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 2 Tier Ø500 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Moroccan Vase 1 Large Suspended
Willowlamp / Cascade Lights / Geometric Storm 1200x900 Suspended
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Ngoma Drum Ø1000 Mounted
Italamp / LED Ceiling Lights / Tea 2392/PL
Fambuena / Pendants & Suspension Lights / Quarz LED 6054
Boyd / Сeilings Lamp / 10544
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1541/P
Luxxu / Pendant / Waterfall Rectangular
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


























































