- Home
- Renovering
- Golvbeläggningar / Väggbeklädnader
- Parkett & Trägolv
- Berti / Ekparkett och andra träslag Essential / Oak Cloud pre-finished dark wood flooring
Berti / Ekparkett och andra träslag Essential / Oak Cloud pre-finished dark wood flooring
Begär information |
| Företagsrabatt | -15% | Kod: | ELBVW |
![]() |
Cloud är ett borstat ekträgolv med delikata nyanser i mörkgrå toner och en matt effekt som ges av den lätta borstningen på ytan. Träets naturlighet förblir estetiskt oförändrad tack vare vattenbaserad lackering, de använda bearbetningsteknikerna och det noggranna urvalet av råmaterial som ger ytan hårdhet, stabilitet och hållbarhet.
Europeiska ekplankor finns tillgängliga i 2- eller 3-lagersutförande, idealiska för slumpmässig eller fiskbensläggning. Alla dessa utmärkta egenskaper gör detta trägolv idealiskt för alla typer av lokaler. Bland de ytterligare ytbehandlingarna är det möjligt att begära Silver Protector, den antibakteriella beläggningen med silverjoner, och den slitstarka lacken som är idealisk för områden med hög fottrafik.
| Tillverkningsland | Italien |
|---|---|
| Stil | Modern + Samtida, Klassisk + Traditionell |
Product features
![]() |
Birch and fir multi-layer supports |
|---|---|
![]() |
Ecological lacquer and glue |
![]() |
Formaldehyde below the permitted limits |
![]() |
Fire reaction class CFL UNI EN 13501-1:2019 |
![]() |
CE Marked UNI EN 14342:2013 |
Parquet dimensions
| Width: | 120mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 800>1500mm |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| Single width: | 140>190mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 1000>2000mm |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
Kunder tittade också på
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Walnut)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Walnut)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Teak)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Wengè Dark)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Walnut Grey)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Emelie / Parquet / 156 (Oak Light, Afr. Zambia Medium, Maple)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Stephanie / Parquet / OLD/133 (Natural Oak / Mutenya / Maple / Wengè)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Versailles New York / Parquet / Old/1 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Versailles New York / Parquet / Old/1 (Oak White)
exkl. moms.








































































































