- Home
- Renovering
- Golvbeläggningar / Väggbeklädnader
- Mosaik
- Bisazza / Mosaico - Decorations / Albert Grey (Timeless)
Bisazza / Mosaico - Decorations / Albert Grey (Timeless)
Designer: Ferruccio Laviani
Tile Size: 10x10 mm mm
overall size of the decoration:


Colors:






Recommended grout:Fillgel plus 1103 bianco neve
Den här artikeln finns också listad i andra kategorier.
Golvbeläggningar / Väggbeklädnader / Mosaik, Bisazza / Bisazza Mosaico Dekorationer
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Begär information |
| Företagsrabatt | -15% | Kod: | ELBVW |
![]() |
Produktdetaljer
ingen
This item is sold by sq. m and can be adapted to any surface; colors can be customized. The Bisazza Design Studio is available for a free consultation. To find out more, click on “Request information”.
| Tillverkningsland | Italien |
|---|---|
| Stil | Modern + Samtida, Klassisk + Traditionell |
Intended use
| Indoor floor | light traffic flooring (private residential rooms) 2 |
|---|---|
| Outdoor floor | not suitable |
| Swimmingpool and SPA | suitable 1 |
| Indoor wall | suitable 2 |
| Outdoor wall | suitable 1 |
| Shower | suitable 2 |
1for exteriors, swimming pools and humid areas (Turkish bath) use Epoxy Pool Installation System (epoxy adhesive eGlue, epoxy grout Pool eGrout) 2Bisazza reccomends using Epoxy Installation Kit (epoxy adhesive eGlue, epoxy grout Fillgel Plus)
Technical informations
| Tile Size | 10x10 mm |
|---|---|
| Thickness | 4mm – 5/32” |
| Sheet size | 322 x 322mm – 12 11/16” x 12 11/16” |
| Tesserae per sheet | 900 |
| Joint | ~0,76mm – ~1/4” |
| Mesh/paper mounted | paper |
| Weight | 7 kg/m2 – 1.43 LB/SF |
| Mosaic collection | timeless |
About Designer
Design Ferruccio Laviani


Born in Cremona in 1960 Laviani attends the Istituto Professionale Internazionale per l’Artigianato Liutario e del Legno di Cremona, receiving his degree in 1978. He later attends the Faculty of Architecture, at the Politecnico di Milano where he graduates in 1986, while attending at the same time the Scuola Politecnica di Design in Milan from 1982 to 1984.
Bisazza / Mosaico - Decorations / Xi'An (Timeless)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Decorations / Paisley (Timeless)
BEGÄR OFFERT
Kunder tittade också på
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 05 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 02 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 07 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 03 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 12 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 13 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 17 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 01 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 16 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 11 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 18 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 15 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 08 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 10 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 09 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 06 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 14 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 04 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 10 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 35 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 87 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 32 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 09 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 15 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 70 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 55 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 42 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 22 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 13 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 23 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 04 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 11 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 09 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 13 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 01 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 12 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 07 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 02 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 06 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 08 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 04 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 12 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 03 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 01 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 11 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 13 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 07 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 10 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 02 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 09 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Callback
Contact us








































































































