- Home
- Renovering
- Golvbeläggningar / Väggbeklädnader
- Mosaik
- Bisazza / Mosaico - Decorations / Rosa Rosa (Pools)
Bisazza / Mosaico - Decorations / Rosa Rosa (Pools)
Designer: Carlo Dal Bianco
Tile Size: 20 x 20mm – 3/4”x 3/4” mm
Single module size:


Main colors:
























Den här artikeln finns också listad i andra kategorier.
Golvbeläggningar / Väggbeklädnader / Mosaik, Bisazza / Bisazza Mosaico Dekorationer
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Begär information |
| Företagsrabatt | -15% | Kod: | ELBVW |
![]() |
Produktdetaljer
ingen
This item is sold by pc and can be adapted to any surface; colors can be customized. The Bisazza Design Studio is available for a free consultation. To find out more, click on “Request information”.
| Tillverkningsland | Italien |
|---|---|
| Stil | Modern + Samtida, Klassisk + Traditionell |
Intended use
| Indoor floor | light traffic flooring (private residential rooms) |
|---|---|
| Outdoor floor | not suitable |
| Swimmingpool and SPA | suitable 1 |
| Indoor wall | suitable |
| Outdoor wall | suitable 1 |
| Shower | suitable |
1for exteriors, swimming pools and humid areas (Turkish bath) use Pool Installation System (cement adhesive Ad Hoc, latex Ultra, epoxy grout Pool eGrout)
Technical informations
| Tile Size | 20 x 20mm – 3/4”x 3/4” |
|---|---|
| Thickness | 4mm – 5/32” |
| Sheet size | 322 x 322mm – 12 11/16” x 12 11/16” |
| Tesserae per sheet | 900 |
| Joint | ~1,57mm – ~1/16” |
| Mesh/paper mounted | paper |
| Weight | 7 kg/m2 – 1.43 LB/SF |
| Mosaic collection | pools |
About Designer
Design Carlo Dal Bianco


In 1993, architect and designer, Carlo Dal Bianco opened his practice in Vicenza restoring historical buildings and monuments. In 2001 he began collaborating with Bisazza on the master plan of their corporate headquarters and the Bisazza Foundation. He has since designed all the flagship stores and many products in the collection, making a significant contribution to the definition of the brand image.
Bisazza / Mosaico - Decorations / Corfù (Pools)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Decorations / Zante Blu (Pools)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Decorations / Fiore 94 (Pools)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Decorations / Rodi (Pools)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Decorations / Ibiscus (Pools)
BEGÄR OFFERT
Kunder tittade också på
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 05 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 02 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 07 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 03 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 12 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 13 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 17 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 01 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 16 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 11 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 18 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 15 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 08 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 10 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 09 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 06 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 14 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 04 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 10 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 35 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 87 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 32 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 09 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 15 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 70 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 55 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 42 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 22 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 13 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 23 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 04 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 11 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 09 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 13 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 01 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 12 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 07 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 02 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 06 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 08 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 04 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 12 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 03 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 01 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 11 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 13 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 07 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 10 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 02 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 09 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Callback
Contact us








































































