- Home
- Renovering
- Golvbeläggningar / Väggbeklädnader
- Mosaik
- Bisazza / Mosaico - Decorations / Soli A Capri Blu (Collezione fornasetti)
Bisazza / Mosaico - Decorations / Soli A Capri Blu (Collezione fornasetti)
Designer: Fornasetti
Tile Size: 10x10 mm mm
overall size of the decoration:


Colors:














Recommended grout:Fillgel plus 1104 neutro base
Den här artikeln finns också listad i andra kategorier.
Golvbeläggningar / Väggbeklädnader / Mosaik, Bisazza / Bisazza Mosaico Dekorationer
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Begär information |
| Företagsrabatt | -15% | Kod: | ELBVW |
![]() |
Produktdetaljer
ingen
This item is sold by sq. m and can be adapted to any surface; colors can be customized. The Bisazza Design Studio is available for a free consultation. To find out more, click on “Request information”.
| Tillverkningsland | Italien |
|---|---|
| Stil | Modern + Samtida, Klassisk + Traditionell |
Intended use
| Indoor floor | light traffic flooring (private residential rooms) 2 |
|---|---|
| Outdoor floor | not suitable |
| Swimmingpool and SPA | suitable 1 |
| Indoor wall | suitable 2 |
| Outdoor wall | suitable 1 |
| Shower | suitable 2 |
1for exteriors, swimming pools and humid areas (Turkish bath) use Epoxy Pool Installation System (epoxy adhesive eGlue, epoxy grout Pool eGrout) 2Bisazza reccomends using Epoxy Installation Kit (epoxy adhesive eGlue, epoxy grout Fillgel Plus)
Technical informations
| Tile Size | 10x10 mm |
|---|---|
| Thickness | 4mm – 5/32” |
| Sheet size | 322 x 322mm – 12 11/16” x 12 11/16” |
| Tesserae per sheet | 900 |
| Joint | ~0,76mm – ~1/4” |
| Mesh/paper mounted | paper |
| Weight | 7 kg/m2 – 1.43 LB/SF |
| Mosaic collection | collezione fornasetti |
About Designer
Design Fornasetti


Piero Fornasetti’s son and creative heart of the company, Barnaba Fornasetti has faithfully built on his paternal legacy, through re-editions. With the same pioneering spirit and the same passion, he has rekindled his father’s extraordinary visual language, creating what he likes to term “reinventions”, in other words new objects designed from scratch by himself, mainly using themes taken from the immense historical archive.
Collection "Collezione fornasetti" by Bisazza
Kunder tittade också på
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 05 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 02 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 07 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 03 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 12 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 13 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 17 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 01 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 16 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 11 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 18 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 15 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 08 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 10 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 09 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 06 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 14 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 04 (Canvas)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 10 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 35 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 87 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 32 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 09 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 15 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 70 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 55 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 42 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 22 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 13 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 23 (Flow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 04 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 11 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 09 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 13 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 01 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 12 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 07 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 02 (Glow)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 06 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 08 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 04 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 12 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 03 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 01 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 11 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 13 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 07 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 10 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 02 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 09 (Gloss)
BEGÄR OFFERT
Callback
Contact us



























































