With all the style and elegance of the high-back version, this signature sofa has a lower back and reduced seat depth for a modern, uncluttered feel.
| Width | 213cm |
| Height | 75cm |
| Depth | 85cm |
| Seat depth | 58cm |
| Seat height | 56cm |
| Fabric required* | 15-17m |
| Width | 83¾"" |
| Height | 29½"" |
| Depth | 33½"" |
| Seat depth | 22¾” |
| Seat height | 22” |
| Fabric required* | 16½-18½yd |
*Based on standard fabric width 137cm, subject to fabric repeat. Available in bespoke sizes and in any fabric. All sizes are approximate and may vary slightly.



See more Catalog products
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


























































