Inspired by the renowned Japanese city, Himeji is a stunning fusion of exquisite materials and craftsmanship. Its elegant shape features a slab of alabaster, a symbol of purity, joined precisely at the center by a rectangular black leather section. This combination of elements represents a perfect harmony between tradition and modernity, a tribute to Himeji's renowned leatherwork.
SKU HIMEJI-WL-H50
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 50x15x9.3 / inch: 19.69""x5.91""x3.66"" |
|---|---|
| Height | 50 cm / 19.69"" |
| Width | 15 cm / 5.91"" |
| Depth | 9.3 cm / 3.66"" |
Light Specifications
| Light Source | 2x Strip LED, 24V, 15.5W |
|---|---|
| Color Temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF included in the fixture |
On request
| Color Temperature (CCT) | 2300K - 2700K - 4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC, DALI |
SKU HIMEJI-WL-H60
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 60x20x9.3 / inch: 23.62""x7.87""x3.66"" |
|---|---|
| Height | 60 cm / 23.62"" |
| Width | 20 cm / 7.87"" |
| Depth | 9.3 cm / 3.66"" |
Light Specifications
| Light Source | 2x Strip LED, 24V, 20W |
|---|---|
| Color Temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF included in the fixture |
On request
| Color Temperature (CCT) | 2300K - 2700K - 4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC, DALI |
See more Catalog products
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




































