The lightning bolt, the light emanating from the god Zeus, which takes shape from the cut that interrupts the linearity of the alabaster cylinder, inspired this series of Italian Alabaster.
SKU ZEUS-FL-H180
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 180x20x20 / inch: 70.87""x7.87""x7.87"" |
|---|---|
| Height | 180 cm / 70.87"" |
| Width | 20 cm / 7.87"" |
| Depth | 20 cm / 7.87"" |
| Power cable length | 150 cm / 59.06"" |
Light Specifications
| Light source | 1x Strip LED, 24V, 32W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ONOFF included in the lamp |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
See more Catalog products
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.












































