- Home
- Lighting
- Ceiling Lights
- Pendants & Suspension Lights
- Elstead Lighting / Pendant Lights / Alderley 2lt Trio-Mount Pendant - Vintage Bronze
Elstead Lighting / Pendant Lights / Alderley 2lt Trio-Mount Pendant - Vintage Bronze
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Bringing a modern simplicity to Tiffany Style art glass lighting, the Alderley family is characterised by precise straight lines and a refined colour palette. When lit, the blue panels take on a gorgeous aqua tone and the textured panels simply sparkle. The metal components in these products are finished with a rich Vintage Bronze and feature classic art deco styling.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 4.30 kg |
| Guarantee | 2 years |
| Suitable location | Interior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Vintage Bronze |
| Product family | Alderley |
| Product weight | 3.1 kg |
| Diameter | 380 mm |
| Fitting height | 185 mm |
| Electrical class | Class I |
| Minimum drop | 255 mm |
| Maximum drop | 1167 mm |
| Depth / projection | 380 mm |
| Ceiling pan colour | Bronze |
| Materials | Steel, art glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 2 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Rods supplied | 2 × 152 mm and 2 × 304 mm |
| Product dimensions | H 185 mm, D 380 mm, Drop 255-1167 mm |
| Box dimensions | 45 × 45 × 27.5 cm |
| Height adjustable | Adjustable on installation |
| Shade colour | Mixed colours |
| Shade material | Art glass |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Archeo Venice Design / Suspension lights / 101.DBV7
excl. duties and taxes
Willowlamp / Island Lighting / Long Lantern Ø150
Willowlamp / Pendants & Suspension Lights / Lantern Ø400
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Taverna 1005
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Taverna 1606
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Galeone 1061
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Galeone 1112
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Golfo 994 F
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Golfo 994
excl. duties and taxes
Mariner / Pendants & Suspension Lights / Brass & Venetian glass 19949.0
excl. duties and taxes
Willowlamp / Chandeliers / Spiral Nebula Ø1000
Willowlamp / Chandeliers / Moonflower Ø1000 Suspended
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Patio 1356 T
excl. duties and taxes
Boca do Lobo / Pendants & Suspension Lights / Newton
excl. duties and taxes
Boca do Lobo / Pendants & Suspension Lights / Newton Eliptic
excl. duties and taxes
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Arctic Halo 30″ Round 878140
excl. duties and taxes
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Delphi 33.5″ Round 893240
excl. duties and taxes
Archeo Venice Design / Suspension lights / 602CD
excl. duties and taxes
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 603CD
excl. duties and taxes
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 801 CD
excl. duties and taxes
Fabbian / Pendants & Suspension Lights / Vicky D69 E03
excl. duties and taxes
Fabbian / Spot Lighting / Cubetto D28 3 Lights GU10
excl. duties and taxes
Arturo Alvarez / Pendant Lights / Ura composition UR04-3
excl. duties and taxes
Arturo Alvarez / Pendant Lamp / BA04-3
excl. duties and taxes
Willowlamp / Chandelier / Fuschia Ø700 Suspended
Mariner / Lantern / GALLERY: 20000
excl. duties and taxes
Mariner / Lantern / ROYAL HERITAGE 18833
excl. duties and taxes
Mariner / Lantern / ROYAL HERITAGE 20130
excl. duties and taxes
Baccarat / Ceiling Lamp / Mille Nuits Gold
Glass & Glass Murano / Suspension Lights / Fresco ART. 996/P
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 2 / S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Pendant lamps / Liquidambar ART 3600/S3 & S4
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Pendant lamps / Liquidambar ART. 3600/S5
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1510/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1520/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1521/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1522/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1531/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 1/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 3/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 4/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 520/S
excl. duties and taxes
Luxxu / Chandelier / Majestic
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 560F/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 590F/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 4 / S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 5 / S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Sciabole 2 ART. 1820/S
excl. duties and taxes
Estro / Pendants & Suspension Lights / Shaula M149
excl. duties and taxes
Estro / Pendants & Suspension Lights / Enola M315/M316
excl. duties and taxes
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




































































