- Home
- Lighting
- Ceiling Lights
- Pendants & Suspension Lights
- Elstead Lighting / Pendant Lights / Arabella 3 Light Duo-Mount Large Pendant - Distressed Gold, Ivory Shade
Elstead Lighting / Pendant Lights / Arabella 3 Light Duo-Mount Large Pendant - Distressed Gold, Ivory Shade
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Arabella has a beautiful Distressed Gold metal design with a Cream linen fabric shade and glass diffuser to soften the light. The pendants are duo-mount to Semi-Flush fittings which allows the rod stem to be shortened to accommodate rooms with low ceilings. The half-moon wall sconces are great for compact rooms and corridors. This range is ideal for retrofit LED lamps.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 8.85 kg |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Suitable location | Interior |
| Voltage | 220240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Distressed gold; ivory shade |
| Family | Arabella |
| Width | 533 mm |
| Product weight | 7.97 kg |
| Diameter | 533 mm |
| Fitting height | 203 mm |
| Class | Class I |
| Minimum drop | 343 mm |
| Maximum drop | 1321 mm |
| Ceiling pan colour | Distressed gold |
| Build materials | Steel; linen |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| Socket | E27 |
| Dimmable fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Rods supplied | 1 × 75 mm, 2 × 150 mm, 2 × 300 mm (adjustable height) |
| Product dimensions | Height 203 mm; Diameter 533 mm; Drop 3431321 mm |
| Box dimensions | 65 × 65 × 33 cm |
| Height adjustable | Adjustable on installation |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Archeo Venice Design / Suspension lights / 101.DBV7
excl. duties and taxes
Willowlamp / Island Lighting / Long Lantern Ø150
Willowlamp / Pendants & Suspension Lights / Lantern Ø400
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Taverna 1005
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Taverna 1606
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Galeone 1061
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Galeone 1112
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Golfo 994 F
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Golfo 994
excl. duties and taxes
Mariner / Pendants & Suspension Lights / Brass & Venetian glass 19949.0
excl. duties and taxes
Willowlamp / Chandeliers / Spiral Nebula Ø1000
Willowlamp / Chandeliers / Moonflower Ø1000 Suspended
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Patio 1356 T
excl. duties and taxes
Boca do Lobo / Pendants & Suspension Lights / Newton
excl. duties and taxes
Boca do Lobo / Pendants & Suspension Lights / Newton Eliptic
excl. duties and taxes
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Arctic Halo 30″ Round 878140
excl. duties and taxes
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Delphi 33.5″ Round 893240
excl. duties and taxes
Archeo Venice Design / Suspension lights / 602CD
excl. duties and taxes
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 603CD
excl. duties and taxes
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 801 CD
excl. duties and taxes
Fabbian / Pendants & Suspension Lights / Vicky D69 E03
excl. duties and taxes
Fabbian / Spot Lighting / Cubetto D28 3 Lights GU10
excl. duties and taxes
Arturo Alvarez / Pendant Lights / Ura composition UR04-3
excl. duties and taxes
Arturo Alvarez / Pendant Lamp / BA04-3
excl. duties and taxes
Willowlamp / Chandelier / Fuschia Ø700 Suspended
Mariner / Lantern / GALLERY: 20000
excl. duties and taxes
Mariner / Lantern / ROYAL HERITAGE 18833
excl. duties and taxes
Mariner / Lantern / ROYAL HERITAGE 20130
excl. duties and taxes
Baccarat / Ceiling Lamp / Mille Nuits Gold
Glass & Glass Murano / Suspension Lights / Fresco ART. 996/P
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 2 / S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Pendant lamps / Liquidambar ART 3600/S3 & S4
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Pendant lamps / Liquidambar ART. 3600/S5
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1510/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1520/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1521/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1522/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1531/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 1/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 3/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 4/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 520/S
excl. duties and taxes
Luxxu / Chandelier / Majestic
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 560F/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 590F/S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 4 / S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 5 / S
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Sciabole 2 ART. 1820/S
excl. duties and taxes
Estro / Pendants & Suspension Lights / Shaula M149
excl. duties and taxes
Estro / Pendants & Suspension Lights / Enola M315/M316
excl. duties and taxes
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.

































































