- Home
- Lighting
- Ceiling Lights
- Pendants & Suspension Lights
- Elstead Lighting / Pendant Lights / Corona 3 Light Pendant - White Satin Painted / Polished Nickel
Elstead Lighting / Pendant Lights / Corona 3 Light Pendant - White Satin Painted / Polished Nickel
This item is also listed in other categories:
Ceiling Lights / Pendants & Suspension Lights, Elstead Lighting / Elstead Lighting Pendants & Suspension Lights
REQUEST PRICE
Item(s)
Product inquiry
Item(s)
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Product details
Corona is a versatile glass pendant range that works equally well as a pendant, Semi-Flush or flush ceiling light. Its frosted side glass panels subtly diffuse the light, and a large opal white glass diffuser helps to create a clean well-illuminated space underneath.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 6.95 kg |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Suitable location | Interior |
| Voltage | 220-240 V |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | White satin painted; Polished nickel |
| Family | Corona |
| Width | 400 mm |
| Product weight | 6.26 kg |
| Diameter | 400 mm |
| Fitting height | 193 mm |
| Class | Class I |
| Minimum drop | 206 mm |
| Maximum drop | 1233 mm |
| Ceiling pan colour | White satin painted; Polished nickel |
| Build materials | Steel, frosted glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Rods supplied | 2 × 305 mm, 2 × 152 mm, 1 × 75 mm |
| Product dimensions | H 193 mm; D 400 mm; Drop 206-1233 mm |
| Box dimensions | 49 × 49 × 34.5 cm |
| Height adjustable | Adjustable on installation |
| Ceiling pan height | 25 mm |
| Ceiling pan width/dia | Ø120 mm |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
PDF Document
Secure Shopping
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Archeo Venice Design / Suspension lights / 101.DBV7
$9,151.89
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Willowlamp / Island Lighting / Long Lantern Ø150
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Pendants & Suspension Lights / Lantern Ø400
REQUEST A QUOTE
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Taverna 1005
$617.81
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Taverna 1606
$723.73
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Galeone 1061
REQUEST A QUOTE
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Galeone 1112
$651.94
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Golfo 994 F
$235.36
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Golfo 994
$237.71
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Mariner / Pendants & Suspension Lights / Brass & Venetian glass 19949.0
$5,267.31
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Willowlamp / Chandeliers / Spiral Nebula Ø1000
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Moonflower Ø1000 Suspended
REQUEST A QUOTE
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Patio 1356 T
$309.50
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Boca do Lobo / Pendants & Suspension Lights / Newton
$14,068.51
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Boca do Lobo / Pendants & Suspension Lights / Newton Eliptic
$14,068.51
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Arctic Halo 30″ Round 878140
$10,766.91
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Delphi 33.5″ Round 893240
$18,148.91
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Archeo Venice Design / Suspension lights / 602CD
$1,818.14
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 603CD
$1,885.22
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 801 CD
$1,531.00
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Fabbian / Pendants & Suspension Lights / Vicky D69 E03
$1,092.30
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Fabbian / Spot Lighting / Cubetto D28 3 Lights GU10
$835.99
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Arturo Alvarez / Pendant Lights / Ura composition UR04-3
$2,037.02
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Arturo Alvarez / Pendant Lamp / BA04-3
$2,194.71
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Willowlamp / Chandelier / Fuschia Ø700 Suspended
REQUEST A QUOTE
Mariner / Lantern / GALLERY: 20000
$4,001.08
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Mariner / Lantern / ROYAL HERITAGE 18833
$7,660.90
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Mariner / Lantern / ROYAL HERITAGE 20130
$8,065.71
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Baccarat / Ceiling Lamp / Mille Nuits Gold
REQUEST A QUOTE
Glass & Glass Murano / Suspension Lights / Fresco ART. 996/P
$3,430.34
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 2 / S
$9,061.28
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Pendant lamps / Liquidambar ART 3600/S3 & S4
$4,495.33
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Pendant lamps / Liquidambar ART. 3600/S5
$4,495.33
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1510/S
$5,224.94
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1520/S
$4,607.13
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1521/S
$11,485.46
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1522/S
$11,509.00
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1531/S
$18,546.19
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 1/S
$10,408.70
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 3/S
$28,442.99
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 4/S
$47,024.49
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 520/S
$5,636.82
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Luxxu / Chandelier / Majestic
$18,346.14
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 560F/S
$2,883.13
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 590F/S
$7,237.25
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 4 / S
$23,165.09
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 5 / S
$46,995.07
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Sciabole 2 ART. 1820/S
$9,726.16
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Estro / Pendants & Suspension Lights / Shaula M149
$5,307.32
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Estro / Pendants & Suspension Lights / Enola M315/M316
$3,530.37
excl. duties and taxes
excl. duties and taxes
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




































































