Our standard shades are produced in 100% cotton fabric with an ivory acetate taffeta lining. All shapes and sizes are available in the Ivory (off-white) or Oyster colour. These stock items are hand-made overseas for Elstead.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 1.00 kg |
| Finish | Oyster |
| Width | 130 mm |
| Fitting Height | 200 mm |
| Projection/Depth | 160 mm |
| Integrated LED | No |
| Product Dimensions | 20 cm × 13 cm × 16 cm |
| Shade Colour | Oyster |
| Shade Material | Cotton |
See more Catalog products
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




























