“'Velos' in Greek means 'arrow' or 'dart,' a term that evokes a sharp, dynamic object, often associated with throwing instruments such as arrows shot from a bow, recalling the conical shape of the lighting element. The cone is a primordial and universal figure, present both in nature and in human creations. Throughout the history of art and architecture, this shape has fascinated artists and architects for its formal simplicity and symbolic power.
SKU VELOS-FL-D23
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 170x23 / inch: 66.93""x9.06"" |
|---|---|
| Height | 170 cm (66.93"") |
| Diameter | 23 cm (9.06"") |
| Power cable length | 150 cm (59.06"") |
Light Specifications
| Light source | 2x Module LED, 200 mA, 23.4 W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF switch on power cable |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|
Weitere Produkte aus Katalog
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.








































