Wall light with Led light made in brass. Made with a fixed arm on a small rectangular base and a Led light, on a 20cm flex with switch. This elegant wall light gives an ambiance or direct light. Possibility of a second switch on demand. Available in black or matt gold patina, and in nickel or brushed nickel. Presented lamp shade in white cotton chintz in a rectangular shape (see other available shapes and colours)
| Reference: | AL0082 |
|---|---|
| Height with lamp shade: | 30 cm |
| Width with lamp shade: | 25 cm |
| Depth with shade: | 20 cm |
| Number of lamp shades: | 1 |
| Base shape: | Rectangular |
| Base size: | 9x13 cm |
| Flex length: | 20 cm |
| Materials: | Brass |
| Max. power: | 4W Led + 3W Led intégrée |
| Standard: | CE IP20 |
| Electrical class: | 1 - | |
| Socket: | E14 |
| Switch: | Rocker switch |
| Wiring: | Bipolar + earthed |
| Finition(s) |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Suggested shade
| Reference: | 25.16x17 |
|---|---|
| Height: | 17 cm |
| Materials: | Chintz cotton |
| Socket: | E14 |

Other compatible shade
| Reference: | 29x29x17 |
|---|---|
| Height: | 17 cm |
| Materials: | Chintz cotton |
| Socket: | E14 |

Weitere Produkte aus Katalog
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.



































