- Inicio
- Reformas
- Revestimientos Para Suelos / Paredes
- Mosaicos
- Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 12 (Gloss)
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 12 (Gloss)
Tile Size: 20 x 20mm – 3/4”x 3/4” mm
Recommended grout:Fillgel plus 1104 neutro base
Este artículo también figura en otras categorías.
Revestimientos Para Suelos / Paredes / Mosaicos, Bisazza / Bisazza Mosaico Colores sólidos
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Solicitar información |
| Descuento para empresas | -15% | Código: | ELBVW |
![]() |
Detalles del producto
ninguno
The gloss series is made up of glass tesserae that display iridescent surface reflections. They are produced and colored with oxides that, fusing completely with the glass, allow the creation of pure colors. The iridescence is achieved by spraying a chemical product on the incandescent glass tesserae that, reacting to the heat, produces this very sophisticated, elegant effect.
| País de fabricación | Italia |
|---|---|
| Estilo | Moderno + Contemporáneo, Clásico + Tradicional |
Intended use
| Indoor floor | light traffic flooring (private residential rooms) |
|---|---|
| Outdoor floor | not suitable |
| Swimmingpool and SPA | suitable 1 |
| Indoor wall | suitable |
| Outdoor wall | suitable 1 |
| Shower | suitable |
1for exteriors, swimming pools and humid areas (Turkish bath) use Pool Installation System (cement adhesive Ad Hoc, latex Ultra, epoxy grout Pool eGrout). Not suitable for tiling pools with thermal waters, especially those with sulphur waters.
Technical informations
| Tile Size | 20 x 20mm – 3/4”x 3/4” |
|---|---|
| Thickness | 4mm – 5/32” |
| Sheet size | 322 x 322mm – 12 11/16” x 12 11/16” |
| Tesserae per sheet | 225 |
| Joint | ~1,57mm – ~1/16” |
| Mesh/paper mounted | mesh / paper |
| Weight | 7 kg/m2 – 1.43 LB/SF |
| Mosaic collection | gloss |
| Sheets per carton | 20 |
| Quantity per carton | 2,07 m2 – 22.282 SF |
Documento PDF

Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 06 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 08 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 04 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 03 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 01 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 11 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 13 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 07 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 10 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 02 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 09 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Los clientes también vieron
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 05 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 02 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 07 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 03 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 12 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 13 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 17 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 01 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 16 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 11 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 18 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 15 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 08 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 10 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 09 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 06 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 14 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 04 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 10 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 35 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 87 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 32 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 09 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 15 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 70 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 55 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 42 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 22 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 13 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 23 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 04 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 11 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 09 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 13 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 01 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 12 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 07 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 02 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 06 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 08 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 04 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 03 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 01 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 11 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 13 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 07 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 10 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 02 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 09 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GM 20.54 (Le gemme)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Callback
Contact us























































