- Accueil
- Rénovation
- Revêtements sols / murs
- Mosaïques
- Bisazza / Mosaico - Shading blends / Calicanto
Bisazza / Mosaico - Shading blends / Calicanto
Tile Size: 20 x 20mm – 3/4”x 3/4” mm
Shading blend total height:


Colors:




















Recommended grout:Fillgel plus 6601 rosa perla
Cet article est également répertorié dans d'autres catégories.
Revêtements sols / murs / Mosaïques, Bisazza / Bisazza Mosaico Mélanges dégradés
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Demander des informations |
| Remise entreprise | -15% | Code : | ELBVW |
![]() |
Détails du produit
aucun
The calicanto shading blend is a sequence of mosaic blends arranged in a gradation from light to dark, made with 20x20 mm glass tiles. The shading blend is made up of 8 sheets, with one mix per sheet (mix 1, mix 2, etc.), For an overall height of 259 cm. The individual mixes of the standard shading blends can be sold per sqm. This item is sold by the module. Module dimensions: 0.32x2.588 m (0.83 sq. m). For any customizations, click on “Request information”.
| Pays de fabrication | Italie |
|---|---|
| Style | Moderne et contemporain, Classique et traditionnel |
Intended use
| Indoor floor | light traffic flooring (private residential rooms) |
|---|---|
| Outdoor floor | not suitable |
| Swimmingpool and SPA | suitable 1 |
| Indoor wall | suitable |
| Outdoor wall | suitable 1 |
| Shower | suitable |
1for exteriors, swimming pools and humid areas (Turkish bath) use Pool Installation System (cement adhesive Ad Hoc, latex Ultra, epoxy grout Pool eGrout). Not suitable for tiling pools with thermal waters, especially those with sulphur waters.
Technical informations
| Tile Size | 20 x 20mm – 3/4”x 3/4” |
|---|---|
| Thickness | 4mm – 5/32” |
| Sheet size | 322 x 322mm – 12 11/16” x 12 11/16” |
| Tesserae per sheet | 225 |
| Joint | ~1,57mm – ~1/16” |
| Mesh/paper mounted | mesh / paper |
| Weight | 7 kg/m2 – 1.43 LB/SF |
| Sheets per carton | 8 |
| Quantity per carton | 0,83 m2 |
Les clients ont aussi consulté
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 05 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 02 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 07 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 03 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 12 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 13 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 17 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 01 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 16 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 11 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 18 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 15 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 08 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 10 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 09 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 06 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 14 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 04 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 10 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 35 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 87 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 32 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 09 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 15 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 70 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 55 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 42 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 22 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 13 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 23 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 04 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 11 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 09 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 13 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 01 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 12 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 07 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 02 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 06 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 08 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 04 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 12 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 03 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 01 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 11 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 13 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 07 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 10 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 02 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 09 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Callback
Contact us























































