- Accueil
- Rénovation
- Revêtements sols / murs
- Mosaïques
- Bisazza / Mosaico - Solid colors / OP 15.07 GLOSS (Opera gloss)
Bisazza / Mosaico - Solid colors / OP 15.07 GLOSS (Opera gloss)
Tile Size: 15x15 mm mm
Recommended grout:Fillgel plus 6601 rosa perla
Cet article est également répertorié dans d'autres catégories.
Revêtements sols / murs / Mosaïques, Bisazza / Bisazza Mosaico Couleurs unies
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Demander des informations |
| Remise entreprise | -15% | Code : | ELBVW |
![]() |
Détails du produit
aucun
Opera is a transparent glass mosaic known for its non-uniform distribution of color ‒ tesserae saturated with color are randomly mixed with semi-transparent or partially transparent ones to create a varied, one-of-a-kind surface. The iridescent effect found in the gloss version is achieved by spraying a chemical product on the incandescent glass tesserae that, reacting to the heat, develops this very sophisticated, elegant effect.
| Pays de fabrication | Italie |
|---|---|
| Style | Moderne et contemporain, Classique et traditionnel |
Intended use
| Indoor floor | light traffic flooring (private residential rooms) 2 |
|---|---|
| Outdoor floor | not suitable |
| Swimmingpool and SPA | suitable 1 |
| Indoor wall | suitable 2 |
| Outdoor wall | suitable 1 |
| Shower | suitable 2 |
1for exteriors, swimming pools and humid areas (Turkish bath) use Epoxy Pool Installation System (epoxy adhesive eGlue, epoxy grout Pool eGrout). Not suitable for tiling pools with thermal waters, especially those with sulphur waters. 2Bisazza reccomends using Epoxy Installation Kit (epoxy adhesive eGlue, epoxy grout Fillgel Plus)
Technical informations
| Tile Size | 15x15 mm |
|---|---|
| Thickness | 6mm (+/- 1) – 1/4” |
| Sheet size | 322 x 322mm – 12 11/16” x 12 11/16” |
| Tesserae per sheet | 400 |
| Joint | ~1,2mm – ~3/64” |
| Mesh/paper mounted | paper |
| Weight | ~8,5 kg/m2 |
| Mosaic collection | opera gloss |
| Sheets per carton | 15 |
| Quantity per carton | 1,55 m2 |
Document PDF
Collection "Opera gloss" by Bisazza
Bisazza / Mosaico - Solid colors / OP 15.03 GLOSS (Opera gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / OP 15.08 GLOSS (Opera gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Les clients ont aussi consulté
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 05 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 02 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 07 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 03 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 12 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 13 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 17 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 01 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 16 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 11 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 18 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 15 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 08 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 10 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 09 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 06 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 14 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 04 (Canvas)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 10 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 35 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 87 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 32 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 09 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 15 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 70 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 55 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 42 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 22 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 13 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 23 (Flow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 04 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 11 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 09 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 13 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 01 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 12 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 07 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 02 (Glow)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 06 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 08 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 04 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 12 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 03 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 01 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 11 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 13 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 07 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 10 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 02 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 09 (Gloss)
DEMANDER UN DEVIS
Callback
Contact us


























































