- Home
- Renovering
- Golvbeläggningar / Väggbeklädnader
- Parkett & Trägolv
- Berti / Diesel Living With Berti / Black Parkett Black Shadow
Berti / Diesel Living With Berti / Black Parkett Black Shadow
Begär information |
| Företagsrabatt | -15% | Kod: | ELBVW |
![]() |
Diesel Living med Berti trägolv
Black Shadow, en version med mer kontrasterande färger, är det tredje förslaget för ekgolv med en tonande färgeffekt från Diesel-linjen, utarbetat av Berti tillsammans med det kreativa bidraget från Diesel Living. Dess utseende är som svart parkett som tonar ut till en ljus träfärg på ytan av varje bräda som utgör den, vilket framhäver dess form och konturer. Ett mörkt trägolv som spelar på växlingen mellan ljus och skugga, i en optisk trend, så att det skapar en estetisk inverkan med stor karaktär som ger rummet en unik prägel. Golvytan får nämligen en mycket särskild karaktär beroende på det mönster som valts för läggningen av Black Shadow, vilket blir ett framträdande dekorativt element i miljön. Det är också en ytbehandling som inte offrar uttrycket av sitt material, fullt igenkännbart genom den typiska träådringen som förblir synlig i parkettens textur, även där den mörka eken är mest intensiv.
Den mörka Black Shadow-parketten, erbjuden i 2 eller 3 tjockleksalternativ för träbrädor i olika storlekar, är utformad för läggning på avjämningsmassa eller flytande, utvecklad av Berti med hög professionalism och precision. Och dess installation kan utföras i rum med golvvärme och kyla, där limningen garanterar perfekt stabilitet och funktionell kontinuitet i värmeöverföringen.
| Tillverkningsland | Italien |
|---|---|
| Stil | Modern + Samtida, Klassisk + Traditionell |
Product features
![]() | Birch and fir multi-layer supports |
|---|---|
![]() | Ecological lacquer and glue |
![]() | Formaldehyde below the permitted limits |
![]() | Fire reaction class DFL UNI EN 13501-1:2019 |
![]() | CE Marked UNI EN 14342:2013 |
Parquet dimensions
| Single width: | 110/118/120/125mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1300mm |
| Total thickness: | 9,5mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 5,5mm |
| Single width: | 140mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1500mm |
| Total thickness: | 9,5mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 5,5mm |
| Single width: | 110/118/120/125mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1300mm |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| Random lenghts: | 130>220mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 1800>2500mm |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| Single width: | 300mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 1800>2200mm |
| Total thickness: | 15mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 11mm |
Herringbone and chevron parquet
| Width: | 90/100mm |
|---|---|
| Single Lenght: | 550>800mm* |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| *single lenght in the range |
| Width: | 120mm |
|---|---|
| Single Lenght: | 550>800mm* |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| *single lenght in the range |
Kunder tittade också på
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Walnut)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Walnut)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Teak)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Wengè Dark)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Walnut Grey)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Emelie / Parquet / 156 (Oak Light, Afr. Zambia Medium, Maple)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Stephanie / Parquet / OLD/133 (Natural Oak / Mutenya / Maple / Wengè)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Versailles New York / Parquet / Old/1 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Versailles New York / Parquet / Old/1 (Oak White)
exkl. moms.






















































































