- Home
- Renovering
- Golvbeläggningar / Väggbeklädnader
- Parkett & Trägolv
- Berti / Diesel Living med Berti / True Indigo Blue Parquet
Berti / Diesel Living med Berti / True Indigo Blue Parquet
Begär information |
| Företagsrabatt | -15% | Kod: | ELBVW |
![]() |
Diesel Living med Berti trägolv
Bland de unika färger som valts för True Colors trägolvmodellerna i Diesel Living-kollektionen är True Indigo utan tvekan den mest uttrycksfulla. Utvecklad av Berti i samarbete med Diesel är detta golv en färgad parkett som för in den typiska nyansen av denim indigo i interiörer. Den suggestiva tonen, halvvägs mellan mörkblått och violett, är artikulerad i olika nyanser och blandad med en kompletterande träunderton som ger parketten kropp och rörelse. Den blåtonade parketten lyses upp av klara och bärnstensfärgade reflektioner som ger interiören en atmosfär av sammetslen, loungeliknande belysning. Valet av träfinish skapar en fängslande och samtida heminredning i jakten på färgharmoni, en personlig prägel och originell design.
True Indigo är en borstad, färglackerad ekparkett, behandlad med en vattenbaserad lack och UV-torkning särskilt utvecklad av Berti. Parkettens lackering bevarar träets naturliga estetik, samtidigt som den säkerställer att golvet kan ståta med exceptionell hårdhet, stabilitet och motståndskraft. Dess användning är lämplig för alla miljöer, med en högkvalitativ, värmebehandlad yta, tillgänglig i flerlagiga träplankor i 2 eller 3 tjocklekar, och i olika möjliga storlekar och dimensioner.
| Tillverkningsland | Italien |
|---|---|
| Stil | Modern + Samtida, Klassisk + Traditionell |
Product features
![]() |
Birch and fir multi-layer supports |
|---|---|
![]() |
Ecological lacquer and glue |
![]() |
Formaldehyde below the permitted limits |
![]() |
Fire reaction class CFL UNI EN 13501-1:2019 |
![]() |
CE Marked UNI EN 14342:2013 |
Parquet dimensions
| Single width: | 110/118/120/125mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1300mm |
| Total thickness: | 9,5mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 5,5mm |
| Single width: | 140mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1500mm |
| Total thickness: | 9,5mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 5,5mm |
| Single width: | 110/118/120/125mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1300mm |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| Random lenghts: | 130>220mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 1800>2500mm |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| Single width: | 300mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 1800>2200mm |
| Total thickness: | 15mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 11mm |
| Single width: | 180/190mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 1000>2300mm |
| Total thickness: | 14mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Plywood supporting layer: | 8/9mm |
| Birch supporting layer: | 8mm |
Herringbone and chevron parquet
| Width: | 90/100mm |
|---|---|
| Single Lenght: | 550>800mm* |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| *single lenght in the range |
| Width: | 120mm |
|---|---|
| Single Lenght: | 550>800mm* |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| *single lenght in the range |
Kunder tittade också på
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Walnut)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Walnut)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Teak)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Wengè Dark)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Walnut Grey)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Emelie / Parquet / 156 (Oak Light, Afr. Zambia Medium, Maple)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Stephanie / Parquet / OLD/133 (Natural Oak / Mutenya / Maple / Wengè)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Versailles New York / Parquet / Old/1 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Versailles New York / Parquet / Old/1 (Oak White)
exkl. moms.






















































































