A family of “period style” medium and large size lanterns with fine leaf finial details. This range covers pedestal, lamp-post, wall and suspended applications. Each product is offered with amber tinted blown glass and is hand finished in a Weathered Bronze Patina.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Baltimore |
| Finish | Weathered Bronze |
| Materials | Cast aluminium, mottled glass |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Exterior |
| Guarantee | 3 year anti-corrosion guarantee |
| Electrical Class | Class I |
| Voltage | 220-240V 50Hz |
| Power Source | Mains voltage |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Socket | E27 |
| Maximum Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 1 |
| Spare Glass/Shade | GS203 |
| Product Dimensions | H: 1170mm D: 225mm |
| Box Dimensions | 30 x 24 x 63cm |
| Box Weight | 3.50kg |
| Product Weight | 3.15kg |
| Base Plate Dimensions | 220mm |
See more Catalog products
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.






















