RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. The Beta collection is a series of products manufactured from die-cast aluminium with styles that suit outside walls, flower beds, pathways, decking, fencing and trees.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Beta |
| Finish | Matt Silver |
| Material | Aluminium |
| Product dimensions | H: 45mm W: 120mm P: 170mm |
| Product weight | 0.5 kg |
| Box dimensions | 5 x 12.5 x 20.5 cm |
| Box weight | 0.70 kg |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| IP rating | IP65 |
| Suitable location | Exterior |
| Warranty | 5 year anti-corrosion guarantee |
| Integrated LED | Yes |
| Lamps included | 30 x 0.1W Integrated LED |
| Number of lamps | 30 |
| Maximum wattage | 0.1 W |
| Socket | Integrated LED |
| Dimmable | Not dimmable |
See more Catalog products
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



















