The Bayview has a classical romantic Georgian elegance, that illuminates any exterior with a crisp stylish presence. This 1Lt Porch Ceiling Lantern is a sophisticated design constructed from Aluminium, with clear bevelled Glass, finished in black and IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 1.33 kg |
| Warranty | 3 years |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Product family | Bayview |
| Width | 142 mm |
| Product weight | 1.03 kg |
| Diameter | 142 mm |
| Fitting height | 224 mm |
| Electrical class | Class I |
| Materials | Cast aluminium, clear bevelled glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket type | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 224 mm, D: 142 mm |
| Box dimensions | 20 x 20 x 30 cm |
See more Catalog products
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.






















