Wall light with Led light made in brass. Made with a curved fixed arm on a wide rectangular base and a Led light, on a 30cm flex with switch. This elegant wall light next to bed gives an ambiance or direct light. Possibility of a second switch on demand. Available in black patina. Presented lamp shade in white cotton chintz in a round shape (see other available shapes and colours)
| Reference: | AL105 |
|---|---|
| Height with lamp shade: | 30 cm |
| Width with lamp shade: | 50 cm |
| Depth with shade: | 34 cm |
| Number of lamp shades: | 1 |
| Base shape: | Rectangular |
| Base size: | 12x24 cm |
| Flex length: | 30 cm |
| Materials: | Brass |
| Max. power: | 8W Led + 3W Led intégrée |
| Standard: | CE IP20 |
| Electrical class: | 1 - | |
| Socket: | E27 |
| Switch: | Rocker switch |
| Wiring: | Bipolar + earthed |
| Finition(s) |
![]() ![]() |
Suggested shade
| Reference: | 30x30x18 |
|---|---|
| Height: | 18 cm |
| Materials: | Chintz cotton |
| Socket: | E27 |

Other compatible shade
| Reference: | 27.27x27x27 |
|---|---|
| Height: | 27 cm |
| Materials: | Chintz cotton |
| Socket: | E27 |

| Reference: | 30.19x21 |
|---|---|
| Height: | 21 cm |
| Materials: | Chintz cotton |
| Socket: | E27 |

See more Catalog products
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



























