- Home
- Lighting
- Ceiling Lights
- Chandeliers
- Elstead Lighting / Chandeliers / Cassie 4 Light Chandelier - Polished Nickel Plated
Elstead Lighting / Chandeliers / Cassie 4 Light Chandelier - Polished Nickel Plated
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. The Cassie range provides a decorative twist on the modern spherical form. The chandeliers are provided with both metal bands and crystal swags for a customisable look below the candle holders. The central crystal swags are illuminated by an E27 lamp-holder, helping to increase the light output of this captivating piece.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Cassie |
| Finish | Polished nickel plated |
| Material | Steel |
| Suitable location | Interior |
| Voltage | 220-240 V |
| Power source | Mains voltage |
| Protection class | Class I |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Product weight | 6.03 kg |
| Box weight | 6.70 kg |
| Product dimensions | H: 581 mm, D: 458 mm, Drop: 697-2263 mm |
| Adjustable height | On installation |
| Chain length | 1524 mm |
| Ceiling canopy diameter | Ø127 mm |
| Ceiling canopy height | 25 mm |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| Lamp base/socket | E14 |
| Lamps included | No |
| Integrated LED | No |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Box dimensions | 55 x 55 x 27 cm |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical Nebula Suspension 1600x600
Mariner / Chandeliers / Casted Bronze & Venetian glass 19614.0
excl. VAT
Willowlamp / Cascade Lights / Droplet Ø700
Willowlamp / Chandelier / Flower of Life Ø500 Suspendet
Willowlamp / Chandeliers / Rose Looped Ø700 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Rose Straight Ø700 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Ngoma Drum Ø1000 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Three Tier Ø700 Suspended
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Lily Buds 33.5″ Round 883940
excl. VAT
Willowlamp / Cascade Lights / WindChime Ø700 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / BigLove Clover Ø700 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Halo Ø1000 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / The Link Ø700 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Lotus Mandala Ø1000 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Crystal Mandala Ø1000 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / SecretLove Clover Ø400 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.1 Ø1000 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.2 Ø1000 Suspended
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Halo Ø1000 Ceiling Mounted
Willowlamp / Chandeliers / Protea 500 Ø Suspended
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Protea Ø700 Ceiling Mounted
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical 3 Tier 1600x600 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 1 Tier Ø500 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 2 Tier Ø500 Suspended
Willowlamp / Chandeliers / Moroccan Vase 1 Large Suspended
Willowlamp / Cascade Lights / Geometric Storm 1200x900 Suspended
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Ngoma Drum Ø1000 Mounted
Italamp / LED Ceiling Lights / Tea 2392/PL
excl. VAT
Fambuena / Pendants & Suspension Lights / Quarz LED 6054
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1541/P
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 13 / P
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 14 / P
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 520/P
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 520F/P
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 530/P
excl. VAT
Luxxu / Chandeliers / Waterfall Rectangular
excl. VAT
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.





































































