- Home
- Lighting
- Ceiling Lights
- Chandeliers
- Elstead Lighting / Chandeliers / Minster 5 Light Chandelier - Ivory / Gold Patina
Elstead Lighting / Chandeliers / Minster 5 Light Chandelier - Ivory / Gold Patina
This item is also listed in other categories:
Ceiling Lights / Chandeliers, Elstead Lighting / Elstead Lighting Chandeliers
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Product details
An elegant range of compact country fittings, Minster is designed especially for lower ceilings. With its pleasing looped drapes, easy conversion to Semi-Flush, as well as its ability to accept optional glass, this range is as versatile as it is attractive. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 2.44 kg |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Suitable Location | Interior |
| Voltage | 220240 V, 50 Hz |
| Power Source | Mains voltage |
| Finish | Ivory Gold Patina |
| Family | Minster |
| Width | 370 mm |
| Product Weight | 2.2 kg |
| Diameter | 370 mm |
| Fitting Height | 345 mm |
| Electrical Class | Class I |
| Minimum Drop | 405 mm |
| Maximum Drop | 1010 mm |
| Ceiling Pan Colour | Ivory Gold |
| Build Materials | Steel |
| Integrated LED | No |
| Lamps Included | No |
| Maximum Wattage | 60 W |
| Number Of Lamps | 5 |
| Optional Glass/Shade | GS81, GS54 |
| Socket | E14 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/Wire/Cord Length | 640 mm (chain) |
| Product Dimensions | H 345 mm × D 370 mm; Drop 4051010 mm |
| Box Dimensions | 44 x 40 x 41 cm |
| Height Adjustable | Adjustable on installation |
| Ceiling Pan Height | 16.5 mm |
| Ceiling Pan Diameter | 98.5 mm |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
PDF Document
Secure Shopping
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical Nebula Suspension 1600x600
REQUEST A QUOTE
Mariner / Chandeliers / Casted Bronze & Venetian glass 19614.0
€3,906.00
excl. VAT
excl. VAT
Willowlamp / Cascade Lights / Droplet Ø700
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandelier / Flower of Life Ø500 Suspendet
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Rose Looped Ø700 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Rose Straight Ø700 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Ngoma Drum Ø1000 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Three Tier Ø700 Suspended
REQUEST A QUOTE
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Lily Buds 33.5″ Round 883940
€16,105.80
excl. VAT
excl. VAT
Willowlamp / Cascade Lights / WindChime Ø700 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / BigLove Clover Ø700 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Halo Ø1000 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / The Link Ø700 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Lotus Mandala Ø1000 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Crystal Mandala Ø1000 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / SecretLove Clover Ø400 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.1 Ø1000 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Mandala NO.2 Ø1000 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Halo Ø1000 Ceiling Mounted
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Protea 500 Ø Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Protea Ø700 Ceiling Mounted
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Elliptical 3 Tier 1600x600 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 1 Tier Ø500 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / A-Peal 2 Tier Ø500 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Chandeliers / Moroccan Vase 1 Large Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Cascade Lights / Geometric Storm 1200x900 Suspended
REQUEST A QUOTE
Willowlamp / Semi-Flush Mounts / Ngoma Drum Ø1000 Mounted
REQUEST A QUOTE
Italamp / LED Ceiling Lights / Tea 2392/PL
€2,431.00
excl. VAT
excl. VAT
Fambuena / Pendants & Suspension Lights / Quarz LED 6054
€1,850.00
excl. VAT
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1541/P
€11,470.00
excl. VAT
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 13 / P
€5,845.00
excl. VAT
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 14 / P
€26,065.00
excl. VAT
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 520/P
€4,525.00
excl. VAT
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 520F/P
€5,070.00
excl. VAT
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Semi-Flush Mounts / Reflections ART. 530/P
€5,825.00
excl. VAT
excl. VAT
Luxxu / Chandeliers / Waterfall Rectangular
€11,230.00
excl. VAT
excl. VAT
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
































































