- Home
- Brands
- Elstead Lighting
- Elstead Lighting Lampshades
- Elstead Lighting / / Glass Shades Optional
Elstead Lighting / / Glass Shades Optional
This item is also listed in other categories:
Table & Floor Lamps / Lampshades, Elstead Lighting / Elstead Lighting Lampshades
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Product details
Optional Glass Shade used for the Olivia and Minster ranges.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 1.21 kg |
| Suitable location | Interior |
| Family | Glass Shades |
| Width | 105 mm |
| Product weight | 1.2 kg |
| Diameter | 105 mm |
| Fitting height | 105 mm |
| Material | Glass |
| Integrated LED | Yes |
| Product dimensions | H: 105 mm; D: 105 mm |
| Box dimensions | 33 x 23 x 11 cm |
| Height adjustable | No |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
PDF Document


Secure Shopping
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Elstead Lighting / / Clip Shades Pleated White Candle Shade
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / Clip Shades Pleated Ivory Candle Shade
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 14"" Cotton Box Pleat Ivory (35Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 12"" Cotton Fine/Pencil Pleat Oyster (30Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 12"" Cotton Box Pleat Oyster (30Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 12"" Cotton Box Pleat Ivory (30Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 14"" Cotton Box Pleat Oyster (35Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 14"" Cotton Fine/Pencil Pleat Ivory (35Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 14"" Cotton Fine/Pencil Pleat Oyster (35Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 22"" Cotton Box Pleat Oyster (56Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 20"" Cotton Fine/Pencil Pleat Ivory (51Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 20"" Cotton Box Pleat Oyster (51Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 20"" Cotton Box Pleat Ivory (51Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 18"" Cotton Fine/Pencil Pleat Oyster (46Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 18"" Cotton Fine/Pencil Pleat Ivory (46Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 18"" Cotton Box Pleat Oyster (46Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 16"" Cotton Fine/Pencil Pleat Ivory (41Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 18"" Cotton Box Pleat Ivory (46Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 8"" Cotton Fine/Pencil Pleat Oyster (20Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 8"" Cotton Box Pleat Oyster (20Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 8"" Cotton Box Pleat Ivory (20Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 10"" Cotton Fine/Pencil Pleat Oyster (25Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 10"" Cotton Box Pleat Oyster (25Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / Glass Shades Optional for Carisbrooke
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 10"" Cotton Fine/Pencil Pleat Ivory (25Cm)
REQUEST A QUOTE
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
















































