The Litec E14 Candle lamp has amber tinted glass, is 4W, 400lm and 3000k. It is dimmable.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | LED Lamps |
| Finish | Amber glass |
| Material | Glass |
| Integrated LED | Yes |
| LED colour temperature | 3000 K |
| Luminous flux | 400 lm |
| Maximum wattage | 4 W |
| Socket | E14 |
| Dimmable | No |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Suitable location | Indoor |
| Warranty | 2 years |
| Product weight | 0.1 kg |
| Box weight | 0.50 kg |
| Dimensions | H: 98 mm × D: 35 mm |
| Box dimensions | 11 x 3.5 x 3.5 cm |
See more Catalog products
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


























