The Litec E14 Candle lamp has clear glass, is 4W, 400lm and 3000k. It is dimmable.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 0.50 kg |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Suitable location | Indoor |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Finish | Clear glass |
| Product family | LED Lamps |
| Width | 35 mm |
| Product weight | 0.1 kg |
| Diameter | 35 mm |
| Fitting height | 98 mm |
| Materials | Glass |
| Integrated LED | Yes |
| LED colour temperature | 3000 K |
| LED luminous flux | 400 lm |
| Maximum wattage | 4 W |
| Lamp socket | E14 |
| Dimmable | Dimmable |
| Product dimensions | H: 98 mm, D: 35 mm |
| Box dimensions | 11 x 3.5 x 3.5 cm |
See more Catalog products
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


























