- Inicio
- Reformas
- Revestimientos Para Suelos / Paredes
- Mosaicos
- Bisazza / Mosaico - Solid colors / OP 15.07 GLOSS (Opera gloss)
Bisazza / Mosaico - Solid colors / OP 15.07 GLOSS (Opera gloss)
Tile Size: 15x15 mm mm
Recommended grout:Fillgel plus 6601 rosa perla
Este artículo también figura en otras categorías.
Revestimientos Para Suelos / Paredes / Mosaicos, Bisazza / Bisazza Mosaico Colores sólidos
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Solicitar información |
| Descuento para empresas | -15% | Código: | ELBVW |
![]() |
Detalles del producto
ninguno
Opera is a transparent glass mosaic known for its non-uniform distribution of color ‒ tesserae saturated with color are randomly mixed with semi-transparent or partially transparent ones to create a varied, one-of-a-kind surface. The iridescent effect found in the gloss version is achieved by spraying a chemical product on the incandescent glass tesserae that, reacting to the heat, develops this very sophisticated, elegant effect.
| País de fabricación | Italia |
|---|---|
| Estilo | Moderno + Contemporáneo, Clásico + Tradicional |
Intended use
| Indoor floor | light traffic flooring (private residential rooms) 2 |
|---|---|
| Outdoor floor | not suitable |
| Swimmingpool and SPA | suitable 1 |
| Indoor wall | suitable 2 |
| Outdoor wall | suitable 1 |
| Shower | suitable 2 |
1for exteriors, swimming pools and humid areas (Turkish bath) use Epoxy Pool Installation System (epoxy adhesive eGlue, epoxy grout Pool eGrout). Not suitable for tiling pools with thermal waters, especially those with sulphur waters. 2Bisazza reccomends using Epoxy Installation Kit (epoxy adhesive eGlue, epoxy grout Fillgel Plus)
Technical informations
| Tile Size | 15x15 mm |
|---|---|
| Thickness | 6mm (+/- 1) – 1/4” |
| Sheet size | 322 x 322mm – 12 11/16” x 12 11/16” |
| Tesserae per sheet | 400 |
| Joint | ~1,2mm – ~3/64” |
| Mesh/paper mounted | paper |
| Weight | ~8,5 kg/m2 |
| Mosaic collection | opera gloss |
| Sheets per carton | 15 |
| Quantity per carton | 1,55 m2 |
Documento PDF
Collection "Opera gloss" by Bisazza
Bisazza / Mosaico - Solid colors / OP 15.03 GLOSS (Opera gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / OP 15.08 GLOSS (Opera gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Los clientes también vieron
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 05 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 02 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 07 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 03 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 12 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 13 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 17 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 01 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 16 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 11 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 18 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 15 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 08 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 10 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 09 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 06 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 14 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 04 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 10 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 35 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 87 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 32 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 09 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 15 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 70 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 55 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 42 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 22 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 13 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 23 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 04 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 11 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 09 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 13 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 01 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 12 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 07 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 02 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 06 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 08 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 04 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 12 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 03 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 01 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 11 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 13 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 07 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 10 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 02 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 09 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Callback
Contact us


























































