- Inicio
- Reformas
- Revestimientos Para Suelos / Paredes
- Mosaicos
- Bisazza / Mosaico - Solid colors / PL 20.10 (Platino bis)
Bisazza / Mosaico - Solid colors / PL 20.10 (Platino bis)
Tile Size: 20 x 20mm – 3/4”x 3/4” mm
Recommended grout:Fillgel plus 7704 grigio azzurro
Este artículo también figura en otras categorías.
Revestimientos Para Suelos / Paredes / Mosaicos, Bisazza / Bisazza Mosaico Colores sólidos
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Solicitar información |
| Descuento para empresas | -15% | Código: | ELBVW |
![]() |
Detalles del producto
ninguno
The platino bis mosaic is made 100% of platinum. This solution means the product can be fully guaranteed against possible risks of oxidation while delivering perfect chromatic uniformity, making it ideal for use in swimming pools, spas and all applications where water is constantly present. The surface of the tesserae may not be perfectly uniform, due precisely to the different manual processes involved in its production. Because the tesserae are beveled ‒ like those in all the other collections of the same shape ‒ the platino bis tesserae are compatible in shape and thickness with the bisazza glass mosaic collections, allowing them to be used in blends, shadings and patterns.
| País de fabricación | Italia |
|---|---|
| Estilo | Moderno + Contemporáneo, Clásico + Tradicional |
Intended use
| Indoor floor | not suitable |
|---|---|
| Outdoor floor | not suitable |
| Swimmingpool and SPA | suitable 1 |
| Indoor wall | suitable |
| Outdoor wall | suitable 1 |
| Shower | suitable |
1for exteriors, swimming pools and humid areas (Turkish bath) use Pool Installation System (cement adhesive Ad Hoc, latex Ultra, epoxy grout Pool eGrout)
Technical informations
| Tile Size | 20 x 20mm – 3/4”x 3/4” |
|---|---|
| Thickness | 4mm – 5/32” |
| Sheet size | 322 x 322mm – 12 11/16” x 12 11/16” |
| Tesserae per sheet | 225 |
| Joint | ~1,57mm – ~1/16” |
| Mesh/paper mounted | paper |
| Weight | 7 kg/m2 – 1.43 LB/SF |
| Mosaic collection | platino bis |
| Sheets per carton | 10 |
| Quantity per carton | 1,03 m2 – 11.141 SF |
Documento PDF
Collection "Platino bis" by Bisazza
Bisazza / Mosaico - Solid colors / PL 10.10 (Platino bis)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / PL 10.11 (Platino bis)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / PL 20.11 (Platino bis)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Los clientes también vieron
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 05 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 02 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 07 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 03 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 12 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 13 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 17 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 01 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 16 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 11 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 18 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 15 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 08 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 10 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 09 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 06 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 14 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / CN 04 (Canvas)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 10 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 35 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 87 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 32 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 09 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 15 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 70 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 55 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 42 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 22 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 13 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / FL 23 (Flow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 04 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 11 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 09 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 13 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 01 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 12 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 07 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GW 02 (Glow)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 06 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 08 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 04 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 12 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 03 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 01 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 11 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 13 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 07 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 10 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 02 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Bisazza / Mosaico - Solid colors / GL 09 (Gloss)
SOLICITAR PRESUPUESTO
Callback
Contact us



























































