Request for information |
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
The MASS COMBI ULTRA represents the most advanced technology (V6 radio frequency technology) in a compact package. This new technology combines sine wave inverter and battery IUOU charger in one housing. Nominal voltage: 12 V. Recommended battery capacity: 300 - 900 Ah.
The built-in charger is equipped with an extra 10 A output for charging the starter battery, Charge characteristic IUoUo, adjustable for lead acid / gel / AGM etc. batteries.
Furthermore, these devices come with an integrated MasterBus interface, which allows a simple "plug & play" installation. As a member of the "MasterBus family", MASS COMBI ULTRAS can be operated and monitored by means of Mastershunt and MasterView Easy.
Quiet operation
The Combi Ultra can provide up to 50 % of the charging current or inverter capacity without fan cooling. This is perfect for night-time operation; if little power is consumed, the fan stops turning and goes silent. When maximum capacity is required, or the ambient temperature is very high, the Active Optima Cooling concept regulates the fan speed in a linear way, ensuring that it never spins too fast or makes any unnecessary ticking noises.
Exceptional performance
The inverter is quiet, clean and efficient, and offers the full capacity even in extreme ambient temperatures. Pure sine wave energy and a peak capacity of 200 % guarantee a problem-free start, even for the heaviest loads.
Optimal battery use
The powerful battery charger simultaneously charges two battery banks and provides a full charge current in ambient temperatures up to 40 °C. Meticulous load properties and a low ripple current guarantee a long battery life.
Technical specifications
| Nominal DC voltage | 12V (9.5-16V) |
| Output voltage | 230 V (± 2%), adjustable 180-260 V. |
| Output frequency | 50/60 Hz (± 0.005%), configurable |
| Output waveform | true sine, total harmonic distortion <1% under standard conditions |
| Continuous power at 40°C / 104°F, cos phi 1 | 3000 W |
| Max. peak load | 6000W |
| Max. efficiency | ≥ 90% |
| Max. ripple on DC (battery at full load) | <5% |
| No-load power consumption on DC (ON/inverter OFF/ OFF/energy-saving) | 16 W / 4 W / 0 W / 7 W |
| Parallel connection | yes, up to 10 by default |
| 3-phase configuration | yes, up to 3x3 |
| Synchronize with mains/generator | yes |
| Input voltage range | 184-275 V |
| Max. input current | 12 A |
| Max. charge current at 40°C / 104°F | 150 A at 14.25 V, adjustable |
| Output voltage of the second charger | 12V |
| Output current of the second charger | 10 A |
| Temperature sensor battery | yes, included |
| Battery voltage sense | through MasterShunt, otherwise automatic compensation |
| AC input 1 | 50 A (generator only, switched) |
| AC input 2 | 30 A (mains only, switched) |
| AC output 1 | 67 a |
| AC output 2 | 50 A (switched) |
| AC input fuse | no |
| Transfer speed | seamless (<1 ms) |
| Transfer voltage range | 184-275 V, adjustable |
| Transfer frequency range | 35-68 Hz, adjustable |
| Input voltage range | 25-50 v |
| Max. PV peak power | 500 Wp |
| Max. input current | 19 A |
| Max. charge current | 30 A at 14.25 V |
| MPP tracker | full power at 25-50V |
| Display/read-out | LED display |
| Dimensions, HxWxD | 472 x 318 x 178 mm |
| Weight | 15.3 kg |
| Approvals | CE, ABYC |
| Charge characteristic | 3-step + (IUoUo, fully automatic) |
| Battery types | AGM / gel / MLI / flooded / traction / spiral |
| Recommended battery capacity | ~ 300-900 Ah (based on gel batteries, other models may vary) |
| Ground relay | yes, configurable |
| Temperature range (ambient temp.) | -25°C to 60°C, derating > 40°C |
| Protection degree | IP23 (vertical mounting) |
Safety class |
IEC protection class I |
| Humidity protection | conformal coating, max. 95% relative humidity, non-condensing |
| Protections | over temperature, overload, short circuit, high/low battery voltage |
| Cooling | maintenance free vario fans |
| Power Assist | yes |
| MasterBus compatibility | yes |
| Actions: | NEW |
|---|---|
| Bulb Type (US): | Bi-Pin |
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Archeo Venice Design / Ceiling lights / 101-00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Ceiling Lights / 101.6
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 101.DB
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 101.DBV7
excl. VAT
Archeo Venice Design / Wall Sconces / 102.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Wall Sconces / 102.WL
excl. VAT
Archeo Venice Design / Table lamps / 103.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Floor lamps / 104.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 105.DB
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension Lights / 111.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Wall Sconces / 101.6 WL
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension Lights / 101/6C
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension Lights / 201.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension Lights / 201.DB
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension Lights / 210.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Semi-Flush Mounts / 202.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Wall Sconces / 204.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension Lights / 211.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 301.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension Lights / 301.DB
excl. VAT
Archeo Venice Design / Semi-Flush Mounts / 302.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension Lights / 303.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension Lights / 304.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension Lights / 311.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Semi-Flush Mounts / 312.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 313.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 401.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 401.DB
excl. VAT
Archeo Venice Design / Wall Sconces / 402.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Wall Sconces / 402.02
excl. VAT
Archeo Venice Design / Wall Sconces / 402.03
excl. VAT
Archeo Venice Design / Table lamps / 403.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Wall Sconces / 412.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 401.D3
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 501.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 501.PL
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 503.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 503.PL
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 501.D-PL
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 601.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 602.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 603.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 604.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 605.00
excl. VAT
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 801.00
excl. VAT
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.





























































