- Home
- Renovering
- Golvbeläggningar / Väggbeklädnader
- Parkett & Trägolv
- Berti / Ek Berti Studio / Blanchè bleached oak parquet flooring
Berti / Ek Berti Studio / Blanchè bleached oak parquet flooring
Begär information |
| Företagsrabatt | -15% | Kod: | ELBVW |
![]() |
Berti Studio trägolv
En ren vit palett fångar blicken med detta blekta ekparkettgolv kallat Blanchè från Berti Studio-kollektionen. Ekens soliditet antar utseendet av ett vitt trä, vilket omedelbart ljusar upp alla miljöer och ger en känsla av ordning och renhet som kommer att passa perfekt ihop med geometriska uttryck och moderna minimalistiska miljöer. Med Blanchè kan du sätta ihop ett vardagsrum med samtida parkettgolv som behåller all värme och det naturliga tilltalet hos träet och ändå har sina karaktäristiska ådringsmönster.
Storleken på trästavarna för Blanchè finns i en mängd olika alternativ så att rätt proportioner kan väljas för varje rum, vilket möjliggör antingen ett limmat eller flytande parkettgolv där effektiva tekniker och yttersta noggrannhet är avgörande under installationsstadiet. För att dessutom öka det antibakteriella skyddet i områden som kräver höga hygienstandarder erbjuder Berti också alternativet med en certifierad silverjonbeläggning Silver Protector för Blanchè, för att inte tala om en Hi-Tech-ytbehandling som skyddar områden med mycket trafik.
| Tillverkningsland | Italien |
|---|---|
| Stil | Modern + Samtida, Klassisk + Traditionell |
Product features
![]() | Birch and fir multi-layer supports |
|---|---|
![]() | Ecological lacquer and glue |
![]() | Formaldehyde below the permitted limits |
![]() | Fire reaction class DFL UNI EN 13501-1:2019 |
![]() | CE Marked UNI EN 14342:2013 |
Parquet dimensions
| Single width: | 110/118/120/125mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1300mm |
| Total thickness: | 9,5mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 5,5mm |
| Single width: | 140mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1500mm |
| Total thickness: | 9,5mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 5,5mm |
| Single width: | 110/118/120/125mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1300mm |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| Random lenghts: | 130>220mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 1000>2500mm |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| Single width: | 300mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 1800>2200mm |
| Total thickness: | 15mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 11mm |
Herringbone and chevron parquet
| Width: | 90/100mm |
|---|---|
| Single Lenght: | 550>800mm* |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| *single lenght in the range |
| Width: | 120mm |
|---|---|
| Single Lenght | 550>800mm* |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Plywood supporting layer: | 8mm |
| Birch supporting layer: | 2mm |
| *single lenght in the range |
Berti / Ek Berti Studio / Essence Oil Parquet
Berti / Ek Berti Studio / Whitened light parquet
Kunder tittade också på
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Walnut)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Walnut)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Teak)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Wengè Dark)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Walnut Grey)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Emelie / Parquet / 156 (Oak Light, Afr. Zambia Medium, Maple)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Stephanie / Parquet / OLD/133 (Natural Oak / Mutenya / Maple / Wengè)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Versailles New York / Parquet / Old/1 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Versailles New York / Parquet / Old/1 (Oak White)
exkl. moms.






































































