- Home
- Renovering
- Golvbeläggningar / Väggbeklädnader
- Parkett & Trägolv
- Berti / Ek Berti Studio / Iris hand-scraped oak parquet flooring
Berti / Ek Berti Studio / Iris hand-scraped oak parquet flooring
Begär information |
| Företagsrabatt | -15% | Kod: | ELBVW |
![]() |
Berti Studio trägolv
Iris särskiljer sig inom Bertis sortiment av trägolv genom den effekt som uppnås genom att kombinera två olika ytbehandlingar: borstning och handskrapning. Dessa procedurer framhäver ekens inneboende skönhet och ger parkettgolvet ett hantverksmässigt uttryck och en traditionell charm. Dessutom har Iris de karakteristiska dragen hos ett trä av premiumkvalitet som behåller ett naturligt utseende, förhöjt av en klassisk, varm kastanjebrun ton som harmoniskt kompletterar både traditionella och moderna miljöer.
Iris kan till och med få en lackad finish för en semiblank effekt för den som vill fånga så mycket ljus som möjligt på ytorna. Å andra sidan, om höga hygienkrav står högst på din lista, gör Bertis parkettsortiment det också möjligt att applicera vår antibakteriella Silver Protector-beläggning.
| Tillverkningsland | Italien |
|---|---|
| Stil | Modern + Samtida, Klassisk + Traditionell |
Product features
![]() |
Birch and fir multi-layer supports |
|---|---|
![]() |
Ecological lacquer and glue |
![]() |
Formaldehyde below the permitted limits |
![]() |
Fire reaction class DFL UNI EN 13501-1:2019 |
![]() |
CE Marked UNI EN 14342:2013 |
Parquet dimensions
| Single width: | 110/118/120/125mm |
|---|---|
| Random lenghts | 600>1300mm |
| Total thickness | 9,5mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer | 5,5mm |
| Single width: | 140mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1500mm |
| Total thickness: | 9,5mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 5,5mm |
| Single width: | 110/118/120/125mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1300mm |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| Single width: | 300mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 1800>2200mm |
| Total thickness: | 15mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 11mm |
Herringbone and chevron parquet
| Width: | 90/100mm |
|---|---|
| Single Lenght: | 550>800mm* |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| *single lenght in the range |
| Width: | 120mm |
|---|---|
| Single Lenght: | 550>800mm* |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Plywood supporting layer: | 8mm |
| Birch supporting layer: | 2mm |
| *single lenght in the range |
Berti / Ek Berti Studio / Essence Oil Parquet
Berti / Ek Berti Studio / Whitened light parquet
Kunder tittade också på
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Walnut)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Walnut)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Teak)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Wengè Dark)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Walnut Grey)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Emelie / Parquet / 156 (Oak Light, Afr. Zambia Medium, Maple)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Stephanie / Parquet / OLD/133 (Natural Oak / Mutenya / Maple / Wengè)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Versailles New York / Parquet / Old/1 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Versailles New York / Parquet / Old/1 (Oak White)
exkl. moms.





































































