- Home
- Renovering
- Golvbeläggningar / Väggbeklädnader
- Parkett & Trägolv
- Berti / Ek Berti Studio / Piallato Neutro natural oak parquet flooring
Berti / Ek Berti Studio / Piallato Neutro natural oak parquet flooring
Begär information |
| Företagsrabatt | -15% | Kod: | ELBVW |
![]() |
Berti Studio trägolv
Bertis Piallato Neutro-golv fångar den svala skandinaviska stilen med all dess avskalade lockelse och taktila finess, egenskaper som i hög grad är beroende av träets kvalitet för de ljusare färgpaletterna och för de mest autentiska tolkningarna av denna stil. Ett naturligt ekgolv, borstat och skrapat för hand, avslöjar tydligt varje minsta detalj i det ljust färgade träet med plankor i olika nyanser där den utpräglade komplexiteten i ådringens mönster förstärks av de många kvistarna.
Piallato Neutro är en golvprodukt som troget förmedlar träets karaktär samtidigt som den låter miljön vara fri att uttrycka sin egen estetik. Faktum är att golvet kan installeras på flera olika sätt, ett av vilka kan vara ett fiskbensmönster: inte bara ett italienskt fiskbensmönster , utan även en fransk eller ungersk chevron-stil så att du kan välja vilken av dem som bäst framhäver rummets skönhet.
| Tillverkningsland | Italien |
|---|---|
| Stil | Modern + Samtida, Klassisk + Traditionell |
Product features
![]() | Birch and fir multi-layer supports |
|---|---|
![]() | Ecological lacquer and glue |
![]() | Formaldehyde below the permitted limits |
![]() | Fire reaction class DFL UNI EN 13501-1:2019 |
![]() | CE Marked UNI EN 14342:2013 |
Parquet dimensions
| Single width: | 110/118/120/125mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1300mm |
| Total thickness: | 9,5mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 5,5mm |
| Single width: | 140mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1500mm |
| Total thickness: | 9,5mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 5,5mm |
| Single width: | 110/118/120/125mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 600>1300mm |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| Random lenghts: | 130>220mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 1000>2500mm |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| Single width: | 300mm |
|---|---|
| Random lenghts: | 1800>2200mm |
| Total thickness: | 15mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 11mm |
| Larghezza: | 180/190mm |
|---|---|
| Lunghezze varie: | 100>2300mm |
| Spessore totale: | 14mm |
| Strato nobile: | 4mm |
| Controbilanciatura: | 8mm |
| Strato di supporto: | 2mm |
Herringbone and chevron parquet
| Width: | 90/100mm |
|---|---|
| Single Lenght: | 550>800mm* |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Birch supporting layer: | 9mm |
| *single lenght in the range |
| Width: | 120mm |
|---|---|
| Single Lenght: | 550>800mm* |
| Total thickness: | 13mm |
| Hardwood top layer: | 4mm |
| Plywood supporting layer: | 8mm |
| Birch supporting layer: | 2mm |
| *single lenght in the range |
Berti / Ek Berti Studio / Essence Oil Parquet
Berti / Ek Berti Studio / Whitened light parquet
Kunder tittade också på
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Walnut)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Walnut)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Teak)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Wengè Dark)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Sophie / Parquet / 61.40 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Elegant-Grace / Parquet / 60.31 (Walnut Grey)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Emelie / Parquet / 156 (Oak Light, Afr. Zambia Medium, Maple)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Stephanie / Parquet / OLD/133 (Natural Oak / Mutenya / Maple / Wengè)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Versailles New York / Parquet / Old/1 (Oak Natural)
exkl. moms.
Parquet In / Old Chic-Versailles New York / Parquet / Old/1 (Oak White)
exkl. moms.






































































