Black-painted steel tapered column floor lamp with Polished Nickel accents. This portable includes a Dark Grey faux silk hard-backed shade. Made in England. LS3012
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Ascent |
| Finish | Black |
| Shade Colour | Dark Grey |
| Shade Material | Faux silk (hard-backed) |
| Suitable Location | Interior |
| Power Source | Plug |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Class | Class I |
| Build Materials | Steel |
| Integrated LED | No |
| Lamps Included | No |
| Maximum Wattage | 60 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable smart lamps |
| Product Weight | 11.7 kg |
| Box Weight | 13.00 kg |
| Dimensions | H: 1810 mm; D: 460 mm |
| Box Dimensions | 25 x 28 x 151 cm |
| Guarantee | 2 year guarantee |
See more Catalog products
ASCENT-FL-PN-BK
ASCENT-FL-PN
ASCENT-FL-BLK-W
BALANCE-FL-BKPB
BALANCE-FL-BKPN
BALANCE-FL-BRPB
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.














