Steel tapered column floor lamp finished in Polished Nickel. This portable includes a Black faux silk hard-backed shade. LS463
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 13.00 kg |
| Guarantee | General 2-year guarantee |
| Suitable Location | Interior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Source | Plug |
| Finish | Polished nickel |
| Family | Ascent |
| Width | 460 mm |
| Product Weight | 11.7 kg |
| Fitting Height | 1810 mm |
| Class | Class I |
| Projection / Depth | 460 mm |
| Build Materials | Steel |
| Integrated LED | No |
| Lamps Included | No |
| Maximum Wattage | 60 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable smart lamps |
| Product Dimensions | H: 1810 mm; D: 460 mm |
| Box Dimensions | 25 x 28 x 151 cm |
| Shade Colour | Black |
| Shade Material | Faux silk, hard-backed |
See more Catalog products
ASCENT-FL-BLK
ASCENT-FL-PN
ASCENT-FL-BLK-W
BALANCE-FL-BKPB
BALANCE-FL-BKPN
BALANCE-FL-BRPB
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.














