Two-tone floor lamp finished in Black with Polished Brass accents. This portable includes a black cylinder shade with gold laminate lining. Made in England. LSUK087
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 9.00 kg |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Suitable location | Interior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Plug |
| Finish | Black Polished Brass |
| Product family | Balance |
| Width | 455 mm |
| Product weight | 7 kg |
| Fitting height | 1616 mm |
| Electrical class | Class II |
| Projection / depth | 677 mm |
| Ceiling pan colour | Black Polished Nickel |
| Materials | Steel, polycotton shades |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable smart lamps |
| Product dimensions | H: 1616 mm, W: 455 mm, D: 677 mm |
| Box dimensions | 162 x 46 x 68 cm |
| Shade colour | Black |
| Shade material | Polycotton with gold laminate lining |
See more Catalog products
ASCENT-FL-BLK
ASCENT-FL-PN-BK
ASCENT-FL-PN
ASCENT-FL-BLK-W
BALANCE-FL-BKPN
BALANCE-FL-BRPB
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
















