Product details
One of our classics, this armchair impresses with its mid-century-inspired look and incredible design. This leather upholstered armchair has a slender boxy look and curvy arms, a typical mid-century look. Its frame construction is classic, made of lacquered wood and polished brass, giving it an unmistakable characteristic of a lounge chair.

| Height | 85 cm / 33.4 in |
|---|---|
| Width | 85 cm / 33.4 in |
| Depth | 65 cm / 25.6 in |
| Seat height | 43 cm / 16.9 in |
| Seat depth | 47 cm / 18.5 in |
| Arm height | 56 cm / 22 in |
| Standard finishes | Essential Home Textile; Polished Brass; Glossy Black Lacquer |
| Dimensions (HxWxD): | cm: 85x85x65 / inch: 33.46"x33.46"x25.59" |
|---|---|
| Country of Manufacture | Portugal |
| Style | Modern + Contemporary |
Secure Shopping
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.














