Product details
A contemporary mid-century modern style sofa featuring strong shapes and hard edges along with rich luxurious fabric. The legs are tapered and made of metal, with small round leg caps, providing a full contrast of shapes. The back has a degree reclining, so it can be used both as a living room sofa or as a lounge sofa for a chic bar.

| Height | 87 cm / 34.3 in |
|---|---|
| Width | 140 cm / 55.1 in |
| Depth | 84 cm / 33.1 in |
| Seat height | 45 cm / 17.7 in |
| Seat depth | 50 cm / 19.7 in |
| Arm height | 52 cm / 20.5 in |
| Standard finishes | Essential Home Textile, Polished Brass |
| Dimensions (HxWxD): | cm: 87x140x84 / inch: 34.25"x55.12"x33.07" |
|---|---|
| Country of Manufacture | Portugal |
| Style | Modern + Contemporary, Classic + Traditional |
Secure Shopping
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.














